Z parketu Jany Steckerové: Blýská se na lepší časy | E15.cz

Z parketu Jany Steckerové: Blýská se na lepší časy

Jana Steckerová

Na středoevropský region v loňském roce dopadlo výrazné zpomalení investiční aktivity. To bylo spojeno s přechodem na nové sedmileté programové období pro čerpání peněz z fondů EU. Začátek programového období je obvykle spojen s nepřipraveností rámců čerpání, a tak je přítok peněz z Evropské unie nízký, což se následně promítne do propadu investiční aktivity i celkového hospodářského růstu. 

Rok 2016 byl toho názorným případem. V České republice, Polsku, Slovensku i v Maďarsku investice výrazně poklesly, a tak byl výstup regionu ve srovnání s rokem 2015 podstatně nižší. Nejvíce utrpěl stavební sektor, jehož výstup propadl v meziročním srovnání do výrazně záporných čísel. Naštěstí se zdá, že investice již dosáhly svého dna a regionu se tak blýská na lepší časy. Celkový objem dotací schválený pro roky 2014–2020 činí necelých 134 miliard eur, což je ještě o zhruba čtyři miliardy více, než měly země středoevropského regionu k dispozici v programovém období 2007–2013.

Zatímco v loňském roce představovaly investice pro region brzdu, letos by již měly přispět k jeho růstu kladně. K dobrým hospodářským výsledkům navíc přispěje i spotřeba domácností, která těží z klesající nezaměstnanosti a rostoucích mezd. Letošní rok je také volebním rokem v České republice, rok 2018 pak v Maďarsku. HDP tedy zřejmě podpoří svojí spotřebou i vláda. Ve srovnání s minulým rokem by si tedy všechny země kromě Slovenska, kde HDP zřejmě zpomalí, měly polepšit.

Autorka je analytičkou Komerční banky.

Česká národní banka může uvolnit korunu už na apríla
Zrušení eura pro záchranu Evropské unie. Podle nositele Nobelovy ceny Stiglitze možný scénář

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud