Z Rejžkova deníčku: Novoroční tryzny | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Z Rejžkova deníčku: Novoroční tryzny

Jan Rejžek

Jan Rejžek

Pokud by mělo platit známé pořekadlo „jak na Nový rok, tak po celý rok“, tak to tedy potěš pánbůh. Včera jsme se ve strašnickém krematoriu rozloučili s úžasnou Táňou Fischerovou.

Jen proruská zrůda Jiří Vyvadil může po smrti takové persony paranoidně plivnout cosi o tom, že to prý byla klasická nenávistná havlistka, která přispívala k rozdělení společnosti. Jistě ji prý milovali havloidi, ale většinová populace z ní údajně trpěla! Za koho mluví tenhle bezostyšný provokatér a fanoušek Nočních vlků?

Zítra se pro změnu přátelé a kolegové pojedou rozžehnat do kostela svaté Anny v Telči s Čestmírem Hofhanzlem, který odešel v neděli ráno ve věku osmasedmdesáti let. Kdo že to byl? V médiích snad ani řádka. Tak alespoň tady. Drahý Čestmír byl z milosti komunistického režimu, který jeho tátu poslal do lágru, protože odmítl vstoupit do družstva, absolventem biologie na Univerzitě Karlově. Přesouvali ho potom pracovně všude možně, až nakonec zakotvil v biochemických laboratořích v Telči a v Jihlavě. Právě tam v listopadu 1989 zakládal Občanské fórum.

Z Rejžkova deníčku: Óda na ODA

Z mnoha vzpomínek na zvěčnělého statečného muže mě snad nejvíc baví ta od jeho kamaráda z práce na zlínské interně, kterak Čestmír při volbách do Sněmovny lidu Federálního shromáždění v roce 1976 pozval fotografy a ostentativně vyházel z okna lístky se všemi kandidáty KSČ. Po sametu působil coby urputný pravicový a konzervativní poslanec ODA v České národní radě i ve „federálu“. Tam mimo jiné neúspěšně navrhoval zákaz KSČM.

Byla to střela neřízená, nesmírně ovšem důležitá. Jen jsem někdy trochu těžce přenášel přes srdce, když mi furt, kolikrát i v noci, volával, aby mě informoval, že je všechno v… však víte, kde. Bude se mi po něm tuze stýskat. Tak bych se vrátil k novoročnímu úvodu: Dobří lidé, umírání si nechte, moc prosím, najindy, ano?

Z Rejžkova deníčku: Milion náhodných chvilek
Z Rejžkova deníčku: Adventní bilancování i s dudákem

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!