Z Rejžkova deníčku: Milion náhodných chvilek | e15.cz

Z Rejžkova deníčku: Milion náhodných chvilek

Jan Rejžek

Jan Rejžek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Před časem jsem se seznámil s termínem psychologa Junga synchronicita a od té doby ho vzývám. Stručně řečno, zdánlivé náhody i ty nejbláznivější příhody mohou mít nějakou významnou souvislost.

Nejtřaskavější případ jsem zažil v USA. V rámci nabitého programu jednoho výživného grantu nás pozvali do armádního klubu, kde mě posadili vedle veterána se spoustou medailí.

Zjistil, že jsem z Prahy, a vytáhl z kapsy zažloutlý ubrousek. A že byl v naší metropoli chvíli před únorem 1948, s kamarády zašel do hospody a seznámil se s mladými výtvarníky. Jeden z nich mu nakreslil na památku obrázek, chrám svatého Víta. Zdvořile na něj hledím a vidím podpis: Adolf Born. To nevymyslíte.

Pár dalších případů synchronicity jsem zažil v úterý při demonstraci Milionu chvilek pro demokracii. Kremelská hlásná trouba Parlamentní listy halasila, že po příchodu tisíců účastníků z Václavského náměstí na hlavní nádraží hrozí noc dlouhých nožů, což vážně pravil provařený stalinista a exšéf neobolševické pidipartaje Levý blok, advokát Jaroslav Ortman.

Jak tak komouši lžou od přirozenosti, lhali i v tomhle. Naopak i ti, kteří spěchali s nakoupenými dárky na perony, si hojně rozebírali letáky a připínali placky.

Žádný masakr se nekonal, jak věštil v oné Valentově žumpě takzvaný politolog a zhrzený agent StB Zbořil. Opět převládala tolerance, úsměvy, nadhled a spousta obětavých dobrovolníků, která zdarma, nikoli za jakési Sorosovy peníze, dbala o hladký průběh.

Anonymní trollové nikdy nepochopí, že na akci přijel – ovšemže za vlastní – i můj dávný kamarád z Prostějova.

A pointa jako z nějaké adventní britské komedie s Hughem Grantem. Po proklatě dlouhých letech jsem se tam setkal se svou první velkou láskou z třeboňského gymnázia, která dorazila z Chlumu u Třeboně.

Nestačili jsme v té rychlosti probrat naše minulá živobytí s problematickými partnery, dětmi i s roztomilými vnoučaty. Tak třeba na nejbližší demošce. Nebo taky ne. Vot, synchronicita.

Prohlédněte si fotogalerii:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video