Přidal bych peníze na Erasmus, jednorázová brčka jsou trochu moc, říká pirátský kandidát Guth Jarkovský

Tomáš Guth Jarkovský - pirátský kandidát na europoslance

Tomáš Guth Jarkovský - pirátský kandidát na europoslance Zdroj: Tomáš Guth Jarkovský

Štěpán Svoboda

Vztah mladých lidí k EU se obecně pokládá za mnohem přívětivější než jejich rodičů. Je to ale opravdu tak? Do podcastu Business Club jsme pozvali mladé kandidáty do evropských voleb, aby nám představili svůj pohled na aktuálně rezonující témata. S Tomášem Guthem Jarkovským, číslem 10 na kandidátce Pirátů jsme probrali jeho slavného předka, inovace, dezinformace i přeregulovanost Evropy. Do debaty byl pozván také zástupce hnutí ANO, ale nabídku nevyužil.

V debatě o konkurenceschopnosti Evropy, která se často vede o cenách energií, automobilovém průmyslu nebo klimatických cílech zůstává možná trochu v pozadí fakt, že Evropa oproti USA nebo Číně zaostává v technologickém sektoru. Podle organizace Digital Europe je pouze 10 ze 100 nejlepších technologických společností evropských. Tomáš Guth Jarkovský vidí překážky hlavně v roztříštěnosti pravidel a v absenci jednotného kapitálového trhu: „V Evropě se špatně roste, protože máme 27 zemí s různými podnikatelskými prostředími. Když startup chce expandovat, musí se přizpůsobit místním podmínkám, což je mnohem složitější než v USA.“

Příští technologický trend, na který by měla Evropa naskočit co nejdřív a nezaspat, bude podle Gutha Jarkovského bioinformatika: „Když se řekne bioinformatika, většina lidí si představí něco jako železné paže z marvelovských superhrdinů. Ve skutečnosti ale jde o propojování realistických počítačových modelů, které simulují, jak fungují tkáně a těla. Díky těmto modelům můžeme testovat různé věci velmi realistickým způsobem.“

Pusťte si celý rozhovor v podcastu Business Club:

Bavili jsme se také o tom, jak udržet v Evropě mladé schopné lidi a zabránit jejich odchodu třeba do USA. Tomáš zdůraznil, že Evropa je nejbezpečnějším kontinentem, kde se dodržují lidská práva a kde jsou lidé nejšťastnější. Podle něj je klíčové, aby Evropa zůstala atraktivním místem k životu, což pomůže zamezit odlivu mozků do jiných částí světa.

Měl by se zvýšit evropský rozpočet? Je Evropa přeregulovaná? A jak účinně bojovat s dezinformacemi? Na to všechno jsme se Tomáše Gutha Jarkovského ptali v nové epizodě podcastu Business Club.