Předvolební průzkum červen 2018: komunální volby | E15.cz

Předvolební průzkumy v komunálních volbách favorizují hnutí ANO. V Praze ale ztrácí

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Volební průzkumy podle mnohých expertů mohou ovlivnit volby a pro politiky tak jsou agentury, které je vytváří, často terčem kritiky. Samotné agentury v průzkumech připouští určitou statistickou odchylku, ta může být jen půl procentního bodu, ale i mnohem více. Záleží přitom na tom, kolik lidí se průzkumu účastní a do jaké míry jsou respondenti o svých odpovědích přesvědčeni.

Volební průzkumy v tuzemsku připravuje několik agentur, mezi něž patří například CVVM, Median, Kantar TNS a STEM. Ty přitom nevytvářejí jenom volební průzkumy. Zveřejňují také stranické preference, ale i sofistikovanější volební modely. Agentura Median například na svých datech po prezidentských volbách v roce 2018 ukázala, že třetina českých obyvatel žije v takzvané volební bublině.

Předvolební průzkumy mají ale i svá pravidla. Zákon je zakazuje zveřejňovat tři dny před volbami.


Jak volit u komunálních voleb? Čtěte zde >>>


Komunální volby 2018: Praha

Největší potenciál v Praze mají podle zářijového průzkumu společností Kantar TNS a Median Piráti spolu s ODS. Třetí největší potenciál mají Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) a na dvouciferný podíl hlasů by mohla dosáhnout také hnutí Praha Sobě a ANO. Srpnový průzkum agentury SANEP favorizuje Piráty, ODS a hnutí ANO. To, že hnutí ANO v Praze postupně ztrácí podporu, naznačuje červnový průzkum agentury Phoenix Research, ve kterém mělo hnutí ANO ještě náskok zhruba pěti procentních bodů.

Profily kandidátů na pražského primátora čtěte ZDE >>>


Komunální volby 2018: Brno

Podle zářijového průzkumu potenciálu mají v moravském městě největší šance hnutí ANO a koalice ODS se Svobodnými. S mírným odstupem je následují Piráti. Podle všech dosud zveřejněných průzkumů si tak hnutí ANO drží pozici favorita. Volební potenciál ukazuje, že na rozdíl od  průzkumů, ve kterých se v první pětce umísťuje hnutí SPD, by voličům nevadily středové strany jako KDU-ČSL, TOP 09 STAN nebo Žít Brno. Jejich potenciál se ale ve volbách mezi tyto strany, které jsou si podobné, rozloží.

Komunální volby 2018:  Plzeň

V Plzni je na prvních třech pozicích podobná situace jako v Brně. Podle zářijového průzkumu agentury Phoenix Research by čtvrtá skončila TOP 09 a pátá ČSSD.

Komunální volby 2018: Liberec

Na severu Čech se dlouhodobě daří Starostům, kteří by podle obou agentur skončili druzí. Jednoznačně přitom vítězí hnutí ANO. Na dalších pozicích se v závislosti na průzkumu pohybují hnutí Změna pro Liberec, SPD, ODS a ČSSD.

Komunální volby 2018: Ostrava

V třetím největším tuzemském městě má hnutí ANO vůbec největší podporu, podle zářijového průzkumu Phoenix Research by tam získalo 37 procent, podle agentury SANEP, která prováděla průzkum v srpnu, 32 procent. Podle agentury Phoenix Research před volbami posilují Piráti a naopak ztrácí SPD. Raketový vzestup zaznamenalo hnutí Ostravak, které by mohlo skončit dokonce třetí. Na dalších pozicích se pohybují s podobným podílem hlasů ČSSD a koalice ODS s TOP 09 a Soukromníky. Dvouciferný podíl hlasů by podle průzkumů mohli získat i komunisté. 

Komunální volby 2018: Ústí nad Labem

V Ústí nad Labem je jasným favoritem hnutí ANO. Slušným tempem ale roste i podpora hnutí PRO! Ústí, které by podle zářijového průzkumu agentury Phoenix Research volila už téměř pětina voličů. Následuje trio stran s relativně podobným podílem hlasů. Jedná se o hnutí SPD, KSČM a ODS.

Autor: sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video