Jak na změnu dodavatele plynu během topné sezony: Vyplatí se to?

Topná sezona je v plném proudu - oficiálně začíná 1. září a končí až 31. května - a s tím se pojí stoupající spotřeba plynu a nákladů na vytápění. Pokud se vám zdá, že platíte za plyn až příliš, může být změna dodavatele jednou z možností, jak ušetřit. Vyplatí se to ale i v průběhu topné sezony? A jak vůbec na to? To jsme sepsali tady v článku.
Je změna dodavatele plynu během topné sezony výhodná?
Změna dodavatele plynu může být výhodná nejen kvůli nižší ceně, ale také kvůli kvalitě služeb nebo lepším podmínkám. Během topné sezony je však potřeba zohlednit hned několik věcí. Hlavní je sledovat ceny plynu, které mohou být v zimním období vyšší. Pokud předpokládáte, že ceny plynu porostou, může být dobré uzavřít dlouhodobější smlouvu za aktuálních podmínek. Na druhou stranu, pokud čekáte pokles cen, kratší smlouva může umožnit pružnější reakce na vývoj trhu. Zbytečně s tím ale neotálejte. Výpovědní lhůty nějakou dobu trvají a abyste ušetřili už v této topné sezoně, je nejvyšší čas na změnu.
Jak změnit dodavatele plynu v průběhu topné sezony?
Změna dodavatele plynu dnes není složitý proces a může proběhnout zcela online. Základem je provést nezávaznou poptávku u nového dodavatele. Na webových stránkách většiny společností najdete kalkulačku, díky které si snadno spočítáte, kolik byste mohli ušetřit. K tomu budete potřebovat poslední fakturu za plyn nebo smlouvu se stávajícím dodavatelem, aby byla nabídka co nejpřesnější.
Poté, co obdržíte individuální nabídku, máte dostatek času na její zvážení. Seriózní dodavatelé vás nebudou nutit k okamžitému rozhodnutía poskytnou vám dostatek času na rozmyšlenou. Při výběru dodavatele se kromě ceny zaměřte také na úroveň zákaznického servisu, spolehlivost dodávek a podmínky smlouvy.
Praktické kroky ke změně dodavatele plynu
Při rozhodování o změně dodavatele plynu během topné sezony je potřeba si pohlídat dobu trvání smlouvy. Pokud se rozhodnete pro dlouhodobější smlouvu, můžete si zajistit stabilní cenu i v období růstu cen. V případě kratších smluv budete mít flexibilitu a možnost reagovat na vývoj cen na trhu.
Velkou výhodou je možnost udělit plnou moc novému dodavateli, který za vás vyřídí veškerou administrativu a kontakt se stávajícím dodavatelem. Nemusíte se tak obávat složitého papírování. Technické úpravy, jako je výměna plynoměru, se při změně dodavatele nekonají, takže jediná změna bude v tom, kam budete posílat peníze.
Poplatky a sankce při změně dodavatele plynu
Obavy z poplatků či sankcí při změně dodavatele jsou časté, ale pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, můžete ji vypovědět bez sankcí, výpovědní lhůta jsou 3 měsíce, což se při délce topné sezony pořád vyplatí. Spolehliví dodavatelé si za proces změny navíc neúčtují žádné zprostředkovatelské poplatky, takže přechod k levnějšímu dodavateli vás nic nestojí.
Pokud však máte smlouvu na dobu určitou, může to být složitější. Tady si musíte pohlídat podmínky případných sankcí za předčasné ukončení smlouvy. Někdy se totiž spíš vyplatí nechat smlouvu doběhnout do konce. Může se ale také stát, že vás váš současný dodavatel osloví s něčím lepším.
Celou dobu se sice neozval - stačilo mu, že spolehlivě platíte - ale ve chvíli, kdy dáte najevo, že chcete odejít, nabídne vám výhodnější podmínky. A možná budou opravdu výhodné. Nebojte se ani v tomto případě nabídku zkonzultovat se svým novým dodavatelem a zjistěte, zda opravdu neskrývá nějaký háček, jako například délku trvání nebo nastavenou cenu.