Eva Zamrazilová: Další knockout ekonomiky už nenastane | E15.cz

Eva Zamrazilová: Další knockout ekonomiky už nenastane

Jaroslav Bukovský

To nejhorší z dopadu pandemie na ekonomiku je už za námi. Éra smrtícího viru ale zřejmě navždy uzme vládě křečovitě budovanou image šetrného hospodáře. Česko kvůli hašení pandemických důsledků nabere pořádnou porci dluhu navíc, budoucnost ale zemi v jeho splácení neulehčí, ba právě naopak. „Na předkrizovou úroveň zadlužení se už zřejmě nikdy nevrátíme. Během jednoho či dvou hospodářských cyklů se můžeme ocitnout poblíž dluhové brzdy, po které by následovaly opravdu drsné škrty,“ říká šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Národní rozpočtová rada funguje už téměř dva a půl roku. Stačilo to na to, aby ji ministerstvo financí přijalo za konstruktivního partnera?

Nejsme poradním orgánem vlády jako například NERV, ze zákona jsme naopak zcela nezávislou institucí odpovědnou Poslanecké sněmovně. Přesto jsme kdykoli k dispozici pro expertní vyjádření, posouzení či analýzy. Zatím jsme ale zájem ministerstva financí o užší spolupráci nezaznamenali. Podobně chladná je i reakce na naše pravidelné zprávy a stanoviska.

Ptám se hlavně proto, že rada po celou dobu fungování působí jako decentní kritik udržitelnosti veřejných financí. Zajímalo mě, do jaké míry si vaše doporučení bere úřad k srdci.

První věc, kterou kritizujeme, je procykličnost veřejných financí. Aby fiskální politika správně fungovala, má být právě opačná, a to proticyklická. To znamená v lepších dobách vytvářet přebytky, které se pak v horších dobách rozpustí do ekonomiky. Nejen my, ale i více nezávislých mezinárodních institucí vidí českou fiskální politiku jako dlouhodobě procyklickou.

V Česku to funguje tak, že se z neplánovaných přebytků zvýší důchody nebo rodičovská. Loni takto rozdělených čtyřicet miliard korun letos chybí na příjmech, ty peníze se měly ušetřit. Kromě toho stále upozorňujeme, že veřejné finance nejsou dlouhodobě udržitelné, což vyplývá především z nepřipravenosti českého penzijního systému na stárnutí populace.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!