I když se sazby zvýší, schopnost splácet hypotéky to neohrozí, říká šéf Raiffeisenbank Igor Vida

Igor Vida

Igor Vida Zdroj: Michael Tomeš, E15

Igor Vida
Igor Vida
Igor Vida
Igor Vida
Igor Vida
6
Fotogalerie

Raiffeisenbank je i po převzetí části Citibank přede dvěma lety stále při chuti. Šéf banky Igor Vida nevylučuje další nákupy konkurentů. „Když bude něco reálné, rádi se na tuto možnost podíváme,“ říká v rozhovoru o hospodaření banky, vývoji úrokových sazeb nebo o financování českého filmu.

Raiffeisenbank měla loni čistý zisk 2,8 miliardy korun. Co se na výsledku nejvíce podílelo?

Zisk zásadně ovlivnily velmi nízké rizikové náklady. Vzhledem k tomu, že se daří ekonomice, je nízká nezaměstnanost a vysoká platební disciplína klientů, je to ve všech bankách podobné. Ještě více mě těší, že se nám podařilo zvýšit výnosy, a naopak udržet náklady na stejné úrovni jako v předchozím roce. U výnosů vývoj potěší o to více, že v roce 2016 jsme měli mimořádné výnosy z prodeje některých aktiv. Například jsme odprodali acquiringové služby společnosti zabývající se akceptací platebních karet.

Zmínil jste, že máte nízké rizikové náklady. Znamená to, že nesplácených úvěrů je málo?

Ano. K dnešnímu dni je poměr nesplácených úvěrů k celkovému portfoliu 2,5 procenta. Úroveň pod třemi procenty je přitom hodnocena jako velmi zdravé portfolio.

Není 2,5 procenta naopak příliš málo? Nemohli byste být v obchodní politice agresivnější?

Nemám pocit, že bychom kvůli malé agresivitě v nabídkách přicházeli o nějaký velký byznys. Dává to jistě určitý prostor, ale je s tím potřeba zacházet velmi rozumně.

Ovlivnilo zisk ukončení devizových intervencí?  

Pomohlo nám to zvýšit výnosy. Zvýšila se volatilita kurzů koruny proti jiným měnám, zejména vůči euru. S posilováním koruny vzrostla potřeba klientů, kteří mají velkou část produkce spojenou s exportem, zajišťovat se proti silnému kurzu. Zvýšily se proto hedgingové operace, což příznivě ovlivnilo výnosy.

Jak se firmy zajišťovaly proti posilování koruny?

V čase, kdy se centrální banka rozhodla uvolnit kurz, se hovořilo, že byl zajištěný export na půl až tři čtvrtě roku. Ze začátku proto nebyl zájem příliš vysoký, ale jak firmy dostávaly další zakázky, postupně rostl.

Raiffeisenbank rostl čistý zisk z operací na finančních trzích, a to zejména kvůli obchodům na vlastní účet. Spekulovali jste na posílení koruny?

Byly to pozice postavené na zvyšování úrokových sazeb.

V minulém roce jste prodávali české státní dluhopisy. Bylo to výhodné?

Bylo krátké období, kdy výrazně posílily ceny dluhopisů a my jsme toho jednoduše využili.

Jak velký objem dluhopisů jste prodali?

Byly to stovky milionů korun.

Raiffeisenbak měla přede dvěma lety závazky vůči spřízněným osobám téměř čtyřicet miliard korun. Spekuluje skupina Raiffeisenbak vaším prostřednictvím na posílení koruny?

Nenazval bych to spekulací na posílení koruny. V omezené míře využíváme úrokových rozdílů mezi eurem a korunou. Když to porovnám s jinými bankami, určitě v mnohem menším měřítku.

Ukládáte peníze u České národní banky?

Hlavně. Jsou to desítky miliard korun, ale denně se to mění. V případě růstu výnosů vládních dluhopisů předpokládám, že pozice v centrální bance se bude postupně snižovat a spíš budeme nakupovat státní dluhopisy.

Za čtyři roky jste majetek drobných klientů, který spravujete, zdvojnásobili na 200 miliard korun. Co způsobilo tento růst?

Vklady od klientů rostou všem bankám.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!