Václav Rout: Na investici do whisky je teď nejhorší doba | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Můj brexit: Whisky po dvou lahvích. Jednu vypít a druhou schovat, radí milovník Skotska Rout

Michal Šenk

Václav Rout je patrně jedním z největších konzumentů výtažků z ostropestřce mariánského, alespoň tedy v Česku. Bylinu užívá jako protiváhu své velké vášně, lásce k whisky. Z té se mu stal byznys. Rout je pravděpodobně také tuzemským expertem na whisky číslo 1. Kromě toho hraje na skotské dudy, pořádá akce pro Whisky&Kilt Club a podvacáté chystá Skotské hry na hradě Sychrov. Logicky se ho týká i brexit, který detailně sleduje. „Po praktické stránce ale zatím netuším, co bude. Může se mě to ovšem dotknout. Třeba tak, že umělci, které sem budu ze Skotska zvát, budou mít problémy s pracovním povolením,“ říká Rout v dalším díle seriálu Můj brexit.

Jak se stalo, že vám k srdci přirostlo Skotsko?

Jako kluk jsem zaslechl skotské dudy. Už jako malého parchanta mě ten zvuk zaujal. Později jsem potkal Williama Chipa Doehringa – Američana žijícího v Praze, který mě začal učit na skotské dudy hrát. Tím to začalo a na to se postupně začalo nabalovat stále více aktivit spojených se Skotskem. Zkoušel jsem poznávat whisky a později jsem se v tom stal profesionálem. Začal jsem pořádat festivaly skotské kultury a tak dále.

Kdy jste byl ve Skotsku poprvé a jaké to bylo? Splněné očekávání, nadšení, anebo zklamání?

V roce 1998. A byl to zvláštní pocit, špatně se vysvětluje. Měl jsem pocit, že jsem doma. Tento pocit mám na dvou místech, na Šumavě a ve Skotsku.

Můj brexit: Objednávky nejsou, lidé vyčkávají, říká dovozce britské automobilky Morgan

V roce 2004 se Česko stalo Velké Británii bližším partnerem, když přistoupilo k EU. Po šestnácti letech to vypadá, že se zase do nějaké míry odloučíme. Jak se vás osobně dotýká brexit?

Po praktické stránce zatím vůbec netuším. Pro můj byznys s whisky to každopádně může být problém. Export whisky ze Skotska tvoří podle posledních statistik téměř pět miliard liber, z toho zhruba třetina se vyváží do zemí Evropské unie. Když Spojené státy začaly vyššími cly postihovat i dovoz whisky ze Skotska do Ameriky, whiskařský průmysl to pocítil. Kdyby to stejné udělala EU, bude to pro Skotsko katastrofa. A všichni, kdo se kolem tohoto byznysu pohybují, budou mít potíže.

V celé věci kolem brexitu je zároveň třeba připomenout si postavení Skotska, kdy předsedkyně Skotské národní strany Sturgenová vyzývá britského premiéra Johnsona k novému referendu a zdůrazňuje, že jsou i jiné možnosti, jak bude Skotsko chtít svazek s unií zachovat.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!