Pískovny končí a nové se neotvírají, zvedá to ceny domů | e15.cz
Štítek Premium

Pískovny končí a nové se neotvírají, zvedá to ceny domů, říká Jampílek z Českých štěrkopísků

Pískovna Čavyně, České štěrkopísky
Pískovna Čavyně, České štěrkopísky
• 
ZDROJ: České štěrkopísky

Vojtěch Kristen - info.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Stavební boom v Česku brzdí kromě zdlouhavých povolovacích procesů i nedostatek stavebních materiálů. Ceny písku, štěrku či stavebního kamene v poslední době zejména kvůli nutnosti dovozu z větších vzdáleností výrazně rostou. Podle Františka Jampílka mladšího ze společnosti České štěrkopísky je problém systémový. „Za posledních 30 let se v Česku neotevřela téměř žádná pískovna a většina těch současných během deseti let skončí. Podobné je to i se stavebním kamenem a dalšími stavebními materiály,“ říká Jampílek v rozhovoru pro Info.cz.

Ceny stavebních materiálů rostou. Z pohledu těžařů je tato situace asi poměrně příznivá...

Ano, z našeho pohledu je situace dobrá, protože cena surovin jde nahoru. Zároveň to ale neznamená, že bychom automaticky prodávali více: u řady našich těžebních záměrů máme omezenou produkci kvůli limitům, které jsou často nastavené na vytěžení 500 tisíc tun ročně. A i kdyby byl stavební boom sebevětší, my jsme omezeni tímto stropem.

Čím to, že je štěrkopísku a kamene na trhu nyní nedostatek?

Problém je především v tom, že v Česku se nedaří prosazovat nové těžební záměry. Je to jednoduchá rovnice: na jedné straně chtějí stát a developeři realizovat nové projekty a budovat dopravní infrastrukturu, na druhé straně v Česku setrvale ubývá aktivních pískoven a kamenolomů. Ložisek je přitom dostatek, jen se je nedaří otevírat a stávající provozy postupně končí. Pokud se něco výrazně nezmění, může to dopadnout jen jedním způsobem: ceny materiálů budou dále růst a stále více stavebních projektů se začne odkládat a rušit.

Jaký to má dopad nyní?

V jedné rovině v tom, že se v Česku tolik nestaví. Nedostatek materiálů je určitě jedna z hlavních příčin současného stavu. Kdyby byl na trhu dostatek písku a kameniva, je ta výstavba úplně někde jinde – a to se pak odrazí i v konečných cenách domů a bytů. Když chcete postavit nějakou nemovitost, je to právě především o ceně stavebního materiálu.

Ve druhé rovině se ten nedostatek projevuje v uvolňování norem. Dám příklad: pokud se vyrábí beton, musí splnit řadu technických norem ohledně kvality použitého materiálu. Ovšem právě proto, že se ví, že některé suroviny dlouhodobě chybí, tyto normy se uvolňují. Třeba právě do betonu se tak dává materiál, který by před deseti, dvaceti lety určitě neprošel.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery