Regulace a růst cen nás připravily až o pětinu klientů, říká šéf Modré Pyramidy Pavel Jirák | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Regulace a růst cen nás připravily až o pětinu klientů, říká šéf Modré Pyramidy Pavel Jirák

Jaroslav Bukovský

Ceny bytů se v Praze přes svůj živelný růst stále ještě úplně nezbláznily a rentiérská idea koupě bytu na pronájem a jeho budoucí zhodnocení zatím nepozbyla smyslu. Přísnější pravidla pro přiklepnutí hypotéky totiž poženou čím dál více lidí do nájmu. „Sešlo se několik silných faktorů, které hnaly ceny nahoru. Ale nemám pocit, že by třeba v horizontu tří let mělo v souvislosti s ochlazením ekonomiky dojít k nějakému fatálnímu propadu cen nemovitostí,“ říká šéf stavební spořitelny Modrá Pyramida Pavel Jirák. 

Jak se stane, že se manažer HR a exšéf penzijního fondu ocitne v křesle šéfa stavební spořitelny?

Můj předchůdce byl předtím shodou okolností také šéfem HR, ale určitě to není pro tuto pozici podmínkou, jak by se s nadsázkou mohlo zdát. Zřejmě bylo představenstvo KB spokojeno s mými výsledky na předchozích pozicích.  

Přišel jste jako krizový ředitel? Pyramidě přece jen v prvním pololetí klesl objem nových úvěrů o více než třicet procent, tedy ještě více než u konkurence. 

Ne to nepřicházím, Modrá pyramida si vede velice dobře a spíš jde o to pokračovat v rozvoji. Pokud jde o pokles objemu půjček, poslední dva roky byly až příliš dobré, výrazně jsme zvýšili náš tržní podíl v úvěrech a máme tak vysokou srovnávací základnu. A stavební spořitelny jako sektor poklesly zhruba o třetinu. Na poplach tu tedy nebijeme.

Na poplach by možná měl bít celý trh, hypoteční byznys zatím letos padá o dvacet až pětadvacet procent. Nenastoupil jste zrovna v jednoduchý okamžik. 

Letošní rok bude obtížnější i kvůli vyšší konkurenci. Méně potenciálních klientů prochází scoringovým modelem, rostou ceny nemovitostí a úrokové sazby jsou výše. Navíc byla přijata opatření ČNB a k úvěrům se tak dostává méně klientů.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!