Robert Schönfeld: Pole a rybníky mají obrovský potenciál

Robert Schönfeld

Robert Schönfeld Zdroj: anna vackova

Absolvent Akademie múzických umění a houslista Robert Schönfeld se stal jedním z aktivních hráčů na trhu privátního kapitálu. Na základech rodinného majetku založil téměř ještě novotou svítící skupinu RSBC. Nedávno spojil síly s někdejším partnerem Penty Martinem Kúšikem a koupil české nemovitostní portfolio rakouské firmy Conwert. Současně udělal ještě jiné akvizice a další chystá.

„Nejsme dravci, kteří podnik rozřežou a rozprodají,“ líčí svůj přístup byznysmen, který mimo jiné vlastní tuzemskou licenci na provozování realitní sítě Century 21.

Vaše skupina investuje mimo jiné do zemědělství. Co všechno to bude zahrnovat?

Zajímá nás celá oblast zemědělství. Od výrobních podniků přes družstva až po pozemky. Již nyní s Jakubem Vágnerem podnikáme v rybníkářství. Chtěli jsme být už také v lesnictví, ale dosud se nám to nepodařilo. Obecně zemědělství věřím, máme v něm rodinnou tradici, je mi povahově blízké. Nebojím se mít ruce ušmudlané od hlíny.

Není agrární byznys už obsazený velkými hráči?

Díváme se na segment, který je pro ně možná moc pracný. Navíc ve výkupech pozemků jsme schopní vytěžit naši realitní síť Century 21. To je drobná mravenčí práce, kterou ti velcí dělat nechtějí. Ti přijdou a rovnou koupí nějaký velký podnik. Určitě je to tedy konkurenční trh a všichni se do něj hrnou, stále v něm však prostor je.

Jak se vyvíjí váš společný rybářský podnik s Jakubem Vágnerem?

To je srdeční záležitost. Snažíme se rozšířit rybniční plochy. Cílem je posunout sportovní rybolov na vyšší úroveň. Lidé jezdí na ryby, chybí však servis okolo. Projekt s Kubou je nesmírně dlouhodobý. Aktuálně do něj nedáváme velké peníze, ale pečlivě vyhodnocujeme, co by klientela mohla chtít, co udělat u Prahy, co jinde.

Je to věc, která má ohromný potenciál. Nikdo sportovní rybolov nevnímá jako byznys, přitom se rybaření v České republice věnuje několik set tisíc aktivních rybářů a rybářský segment generuje tržby přes jednu miliardu korun ročně. Rybáři navíc představují zajímavou komunitu napříč všemi sociálními vrstvami.

Skupinu budujete na základech rodinného majetku, který vám vrátili v restituci. Čím se vaši předci zabývali?

Kombinací zemědělství a realit. Vlastnili činžovní domy, chmelnice, rybníky, statky. Kapitál měli vždy umístěný velmi konzervativně.

O přípravě nových investic jste mluvil již před třemi roky. Proč to trvalo tak dlouho, než se plány zhmotnily?

Je to mravenčí práce, která trvá. Možná to teď vypadá, že jsme udělali rychle několik investic, ve skutečnosti jsme je ale dlouho připravovali. Musíte etablovat tým a vybrat sféry zájmu. To vše má určitou náběhovou křivku. Teprve loni jsme tak začali uzavírat obchody, na nichž jsme dělali v některých případech až rok a půl.


Investice jste začal připravovat v roce 2013. Změnila se od té doby dostupnost kapitálu?

Tehdy ještě doznívala krize. Nyní centrální banky stále pumpují do systému velké množství peněz a nevypadá to, že by chtěly přestat. Kapitálu je tedy přebytek. Každý si totiž spočítá, kolik dostane za peníze uložené v bance.

Čí kapitál využíváte?

Na poslední akvizice jsme banky příliš nevyužívali, ale teď s nimi intenzivně jednáme. Ať už v případě refinancování portfolia Conwertu, tak u dalších projektů. Co se týče našich dalších investorů, nemohu být konkrétní. Obecně jsou to bohatí lidé, s nimiž si rozumím v pohledu na to, jak se dělá byznys.

Kromě České republiky máme partnery i z Velké Británie. Když jsme například v Indii získali exkluzivitu na financování tamního největšího suchého doku, byl to typ zakázky, na niž jsme peníze sháněli v Londýně. Když se kouknu na váš tým nebo například na historii transakce s realitní sítí Century 21, napadá mě, jestli vás nefinancuje například též Karel Komárek. Určitě nejsme nijak propojení, dokonce jsem se s ním ani nikdy nesetkal.

Při startu RSBC jste rovněž říkal, že se nechcete zaměřovat na služby. Znamená provoz realitní kanceláře, reklamní agentury či servis rybářům změnu kurzu?

Český trh je malý, takže si sice nalajnujete nějakou strategii, pak ale zjistíte, že když se jí budete příliš pevně držet, uděláte jednu transakci za tři roky. Proto musíte přemýšlet mnohem víc oportunisticky.

Převzetí Century 21 bylo také využitím příležitosti?

To byla skutečně velká výzva. Společnost měla značné problémy. S týmem jsme si to však odmakali a síť zachránili. Franšízy jsou stabilizované a přicházejí noví franšízanti. To nejhorší má již Century 21 za sebou.

Máte realitku, kupujete půdu i činžáky. Budete se rovněž pouštět do nové výstavby?

Development je skutečně možná jediný, co nám v nemovitostech chybí. Ale nijak se do něj nehrnu. Je to politicky citlivá oblast a já se nerad hrbím před autoritami. Stejně jako jinde však platí, že se díváme na každou dobrou příležitost.

Robert SchönfeldRobert Schönfeld|anna vackova

Nedávno jste převzali tuzemské realitní portfolio společnosti Conwert? Byl o ně za současných poměrů velký boj?

S tímto portfoliem jsme se setkali již zhruba přede dvěma roky. A svým způsobem o ně boj bezesporu probíhal. Naši tehdejší partneři měli sice již uzavřený kontrakt s prodávajícím, ale sami přitom, jak jsme později zjistili, žádnou ekvitu neměli. Navíc se nebyli ochotni dohodnout s žádným investorem a v čase měli plnit smluvní závazky vůči Conwertu v řádech milionů eur.

Partneři nás navíc oslovili až poslední týden před uplynutím lhůty pro zaplacení, a tak jsme každý zbývající den do noci seděli s právníky a sepisovali smlouvy. Tímto vstupem jsme získali polovinu akcií firmy a za poskytnutý úvěr jsme měli druhou polovinu firmy v zástavě. Počítali jsme i s tím, že by nás náš partner mohl vyplatit. I v takovém případě by se nám obchod ještě vyplatil.

Nakonec se vám tedy podařilo získat i tu druhou polovinu?

Tak jednoduché to nebylo a získal ji nakonec náš stávající spoluakcionář. Několikrát nám tehdejší partner sdělil, že nás vyplatí. To jsme akceptovali, peníze však nikdy nepřišly. Po několika měsících čekání a nesplněných slibů situace začala ohrožovat naši investici.

V té době jsme museli jednat podle uzavřené smlouvy, zamezit propadnutí části kupní ceny a transakci dokončit. To se nám podařilo, ale stálo nás to spoustu práce a bohužel i o hodně víc peněz. Nakonec bývalý partner, který ztratil důvěru všech stran, začal vznášet vůči RSBC finanční požadavky. To je po celé předchozí anabázi naprosto nehorázné.

Kam směřujete RSBC?

Záměrně řídím skupinu jako family office. Lidé, kteří nám prodávají firmu, se nemusí bát, že jsme fond, který se za pět let uzavře a společnost zase prodá. Nejsme dravci, kteří podnik rozřežou a rozprodají. Ne že bychom to nemohli udělat, ale není to naše primární zaměření. Vyplácí se nám, že nás prodávající mohou vnímat jako solidního partnera, který nedělá podpásovky.

Robert Schönfeld (44)
Vystudoval Akademii múzických umění v Praze. Vedle umění se po roce 2000 začal orientovat na realitní investiční fondy, jejich řízení a správu majetku. Kromě investic spolupracuje v zahraničí se švédským koncernem Saab na offsetových programech spojených se stíhačkami Gripen. Je zakladatelem International School of Music and Fine Arts, volnočasové umělecké školy sídlící v Praze.