S cestovkami jsem do konce života skončil, říká zakladatel Exim Tours Ferid Nasr | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

S cestovkami jsem do konce života skončil, říká zakladatel Exim Tours Ferid Nasr

Daniel Novák

Jedna z nejvýraznějších postav tuzemského cestovního ruchu Ferid Nasr překvapil na začátku letošního roku akvizicí secesního Grandhotelu Evropa v Praze na Václavském náměstí. Zakladatel cestovní kanceláře Exim Tours v rozhovoru pro E15 Premium prozradil, proč po více než čtvrt století a prodeji své firmy německému koncernu Rewe plánuje odchod z branže.

E15: Nedávno jste oznámil investici do Grandhotelu Evropa na Václavském náměstí. Předznamenává to vaši novou podnikatelskou etapu a konec v Exim Tours? 

Nepočítám s tím, že v Eximu zůstanu do konce života. Navíc už začínám z cestovního ruchu pociťovat trochu únavu. Je to stresující byznys. Jednou přijde čas, kdy to tady přenechám někomu jinému. Noví majitelé Eximu jsou ale prvotřídní profesionálové a dělám s nimi rád. Určitě i oni ovšem počítají s tím, že jednou konec naší spolupráce nastane. Možná to nebude trvat ani roky, ale jen rok dva. A investice do Grandhotelu Evropa určitě můj odchod z Eximu může urychlit.  

E15: Z jakého důvodu jste se rozhodl pro hotelovou investici?

Už bych se asi nechtěl pouštět do zcela nové branže. Návaznost hotelnictví na cestovní ruch je jasná. A zrovna jedna z prvních investičních příležitostí, která se ke mně dostala, byl Grandhotel Evropa. Tato nemovitost je unikátní. A já unikátní věci miluji. Hotel Evropa mi byl doslova šitý na míru. Mým cílem je, aby z Evropy bylo opět stejně luxusní místo jako za první republiky.  

E15: Proč jste od dosavadního majitele koupil v  Grandhotelu Evropa nejdříve menšinový podíl a zbytek získáte až po dokončení současné rekonstrukce?

Společnost PPH ze skupiny Julius Meinl je developer. Asi by nemělo smysl, abych nemovitost převzal a svěřil přestavbu někomu jinému. Takže jako developer v projektu pokračují, a až bude projekt hotový, hotel plně převezmu. Dál ho bude provozovat světově největší hotelová společnost Marriott pod značkou W, která je známá hlavně v USA .

E15: Máte plány na nějaké další investice?

Když přijde znovu něco unikátního, tak určitě. Už když jsem zakládal Exim, chtěl jsem dělat něco, co nedělají ostatní. Nebaví mě jít s davem. Investice a počítání čísel jsou samozřejmě důležité, ale není to u mě na prvním místě. Prioritou je vytvářet něco unikátního, aby mě to současně bavilo. Také ale mohu zcela vyloučit, že bych vytvořil novou cestovní kancelář. A to nejen kvůli nějaké konkurenční doložce. S cestovkami jsem už do konce života skončil.

E15: Nešel jste však s davem, když jste před lety investoval do solární elektrárny?

To byla ojedinělá záležitost z roku 2010, která má pro mě charakter čisté finanční investice. Nic jiného.  

E15: Říkal jste, že vás cestovní ruch unavuje a stresuje. Čím?

Cestovní ruch vypadá jako super branže, ale musíte v něm mít pevné nervy. Než přišlo takzvané arabské jaro v roce 2011, byl cestovní ruch poměrně stabilní obor bez velkých výkyvů. Navíc jsem byl o hodně mladší. Po roce 2011 je ale všechno jinak. Branže jede nahoru dolů. Musíte být mnohem aktivnější než dříve, a navíc musíte být stále v pohotovosti.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!