Nový fond nakoupí malé podniky za téměř miliardu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Nový fond nakoupí malé podniky za téměř miliardu

Daniel Novák

Daniel Novák

Nově založený fond soukromého kapitálu nazvaný Genesis Growth Equity Fund I se chystá investovat do malých a středních firem jen na svém počátku 31 milionů eur, tedy zhruba 800 milionů korun. Celková suma fondu se může zvednout až na 40 milionů eur.

Peníze do fondu vložil například Evropský investiční fond, pojišťovna Kooperativa nebo investiční skupina RSJ. 

„Je zde velké množství rostoucích společností aktivních v inovativních oborech, které dokáží efektivně využít rozvojový kapitál,“ uvedl ředitel fondu Jiří Beneš. 

Že jsme dlouho nevyhráli ve velkých tendrech? Vlastně je to úspěch a štěstí, říká šéf Skansky

Typický akviziční cíl nového fondu bude mít tržby do 380 milionů korun a ziskový ukazatel EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, do 52 milionů korun. Předpokladem také je, že firma plánuje rozšiřování výroby, mezinárodní expanzi nebo investice do inovací. Určitě to však nebudou start-upy. 

Společností s tržbami v rozmezí od 50 do 500 milionů korun ročně je podle dat poradenské společnosti PwC v České republice okolo 20 tisíc. Je to nejběžnější typ firem na trhu, často rodinného charakteru.

Spekulace mají vliv na cenu emisních povolenek, říká šéf Bohemia Energy Písařík

 „V posledních přibližně třech letech přibývá investorů, které tento typ firem přitahuje. Roli v tom hraje i probíhající generační výměna a tím pádem poptávka po nástupnictví ze strany samotných firem,“ komentovala Jana Hořáková, poradkyně při fúzích a akvizicích z PwC Česká republika.

Nový fond využívá zázemí společnosti Genesis Capital. Ta od svého vzniku před dvaceti lety pomohla na svět pěti fondům rozvojového kapitálu s celkovým objemem přes 200 milionů eur. Fondy z Genesis Capital prošla například největší česká fotobanka Profimedia, výrobce vzduchotechniky AZ Klima nebo softwarová společnost CN Group.

Konference E15 Premium: Bydlení řeší pětina voličů a nikoho to nezajímá
Neuronu jsou Holešovice malé. Start-up s ČEZem v zádech mění kanceláře i strukturu firmy

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!