Chalupa: Stát nemůže něco podporovat jen na oko | e15.cz
Štítek Premium

Stát nemůže něco podporovat jen na oko, říká šéf Komory obnovitelných zdrojů energie Chalupa

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Plán, jak zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie, už vláda představila. Podle šéfa Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy v něm ale podceňuje potenciál solární a větrné energetiky a naopak příliš spoléhá na biomasu „Dnes to vypadá, že je všude spousta dřeva kvůli kůrovci, to ale odezní. Chceme, aby se toto dřevo spalovalo jen postupně, díky čemuž by je malé a střední zdroje mohly využívat i v delším horizontu,“ říká.

Plánovaný podíl obnovitelných zdrojů na celkovém energetickém mixu do roku 2030 bude 22 procent. Ministerstvo jej zvýšilo o 1,2 procentního bodu jakožto ústupek vůči Evropské komisi. Jste spokojeni?

V prvé řadě lze ocenit pozitivní trend, a tedy že změna vedla alespoň k nějakému navýšení. Co na tom nevnímáme pozitivně je ale fakt, že podle výpočtů, které máme k dispozici, lze bez problémů splnit i Evropskou komisí doporučený cíl 23 procent. Naše propočty navíc naznačují, že by to číslo mohlo být ještě vyšší. Mluvím o potenciálu obnovitelných zdrojů rozvíjených podle středně ambiciózního scénáře. Jde o zdánlivý detail, ale rozdíl jednoho procentního bodu na úrovni celé ekonomiky znamená stovky megawattů fotovoltaických nebo větrných elektráren, které si domácnosti, obce nebo podnikatelé pořídí či nepořídí.

Nicméně ještě před rokem jste prohlašovali, že by vám stačilo navýšení podílu jen na úroveň 22,5 procenta. Proč netrváte na svém původním postoji?

Toto číslo nevycházelo z nějakých sofistikovaných analýz, ale reagovalo na prvotní debaty. Tou dobou navíc nebyla známa ještě ani metodika výpočtu. Takže pokud si vzpomínám správně, tak jsme jen uváděli, že podle nás by uvedená úroveň byla splnitelná. Následně jsme si udělali výpočty už podle známé metodiky a došli jsme k číslu 24,4 procenta. Tolik energie z obnovitelných zdrojů můžeme spotřebovávat v roce 2030, a to – zdůrazňuji – podle středního scénáře. Proto říkáme, že 23 procent je bezproblémových a 22 procent nevyužitá příležitost.

Co by musel stát udělat, aby se plánovaný podíl obnovitelných zdrojů ještě navýšil?

Plán ministerstva výrazně podceňuje potenciál zejména fotovoltaické a větrné energie. Zároveň naopak rozporujeme příliš ambiciózní cíle v sektoru biomasy pálené ve velkých teplárnách.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video