Znárodňování zvedá akcionáře ze židlí, říká šéf Monety Tomáš Spurný | E15.cz

Znárodňování zvedá akcionáře ze židlí, říká šéf Monety Tomáš Spurný

Jaroslav Bukovský

Záměr nadopovat hospodářství bilionem korun státních půjček a garancí už leží na vládním stole skoro měsíc. Ekonomika z něho ale zatím neviděla ani zlomek. Na schopnosti státu dovést své sliby do cíle přitom závisí osud ekonomiky včetně jejího finančního srdce. Banky totiž právě podle toho uvolní, či naopak utáhnou své úvěrové kohouty. „Pomoc a záruky by neměly být rozdělovány skrze státní banku se dvěma pobočkami, ale prostřednictvím celého bankovního sektoru, který k tomu má lidské zdroje i dovednosti. Bylo by lepší mít nyní méně tiskových konferencí a začít skutečně rozdělovat pomoc,“ říká šéf banky Moneta Money Bank Tomáš Spurný. 

Nakolik je pro Monetu přijatelná současná podoba moratoria (odložení splácení úvěrů ze stran klientů bank – pozn. aut.)? 

Tento návrh je nepochybně lepší. Když se ale podívám, jak se k situaci postavil bankovní sektor už na počátku pandemie, tak nebylo třeba vytvářet žádnou legislativu. Banky poskytly úlevy o své vlastní vůli. A je tu regulátor, který může v problémových situacích zasáhnout. Tudíž legislativa řeší problém, který prakticky neexistuje. A vytvářejí se problémy tam, kde žádné nejsou a být nemusejí.

Zůstane po půlročních splátkových prázdninách vůbec ještě nějaká vůle dlužníků splácet půjčky? 

Nemáme problém s tím, aby lidé odložili splátky o půl roku, ale není nutné vytvářet dodatečné podmínky, které pouze vytvářejí další náklady pro banky a probouzejí element morálního hazardu a motivace k tomu, aby lidé nespláceli své závazky. Mám na mysli zejména legislativní stanovení úrokové míry, čímž stát vstupuje do smluvních vztahů, které byly vytvořeny v kontextu konkurenčního prostředí. 

Konzultoval s vámi někdo záměr spustit původně dokonce plošné moratorium, ať už z ministerstva financí, nebo z ČNB?

Tehdejší víkendové vyjádření paní ministryně Aleny Schillerové nikdo se mnou ani s nikým jiným z Monety nekonzultoval. Navíc jednání ministerstva s ČBA bylo původně velmi odlišné, návrh vládního zákona pak dále mutoval. Před oním víkendovým oznámením jsem byl osobně informován, že návrh nebude obsahovat úrokové „stropy“, což se následně změnilo na REPO sazbu plus osm procent. Jsme přesvědčeni, že by takto stát činit neměl, nicméně jsme vděčni za fakt, že ještě drastičtější opoziční návrhy nakonec neuspěly. 

Máte odhady, jak velkou díru v likviditě vám moratorium způsobí? 

Počítám, že současným tempem budeme mít do konce dubna až devadesát tisíc žádostí, které se dotknou úvěrového portfolia v objemu 35 až 40 miliard korun. Nyní evidujeme 48 tisíc žádostí. To znamená, že se díváme na scénář, který nutně ovlivní likviditu Monety a bude mít hodnotu 5 miliard až 7 miliard korun. My jsme ve velmi dobré situaci, máme volnou likviditu na úrovni 50 miliard korun. Banka také na počátku letošního roku vydala podřízené dluhopisy v hodnotě 2,6 miliardy korun. Přesto je zásadní, že centrální banka má díky novému zákonu o ČNB možnost likviditu bankám rychle doplnit. Tento zákon byl a je zcela klíčový pro kontinuální stabilitu českého bankovního sektoru.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!