Zastánkyně stažení Izraele z Gazy, obhájkyně míru s Palestinci. Cipi Livniová vystoupí v říjnu na Shifts

Někdejší šéfka diplomacie židovského státu Cipora „Cipi“ Malka Livniová

Někdejší šéfka diplomacie židovského státu Cipora „Cipi“ Malka Livniová Zdroj: Archiv e15

Někdejší šéfka diplomacie židovského státu Cipora „Cipi“ Malka Livniová.
2
Fotogalerie
Pavel Novotný

Před zhruba dvaceti lety jí Izrael ležel u nohou. Časopis Time ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí planety roku 2007, konkurence z Forbesu ji ve stejném roce označila za 39. nejmocnější ženu. Přidala se i stanice BBC, která ji jmenovala nejvýznamnější izraelskou političkou této éry. Vždy rázná a přímá Cipora Malka Livniová, bývalá výrazná izraelská ministryně zahraničí, známá také jako Cipi nebo anglicky Tzipi, vystoupí 10. října v pražském hotelu Clarion jako jeden z hlavních řečníků druhého ročníku Shifts.

Dovolte osobní vzpomínku: Jako šéfka diplomacie židovského státu byla před šestnácti lety předhozena několika českým novinářům, které ihned preventivně sepsula. Na otázky ohledně izraelského vnitropolitického provozu odpověděla něco v tom smyslu, že případné strategie sdělí nejprve doma, a nikoli nějakým Čechům. Rozhovor z jejích vyjádření šlo uplést těžko, přesto řekla, co potřebovala. Prostě ostrá politička stoupající vzhůru.

V roce 2009 přišel postupný ústup, který o dekádu později skončil odchodem do předčasného politického důchodu. Možná během kariéry vsadila na špatnou kartu, když se příliš zasazovala o mír s Palestinci. Patrně udělala taktickou chybu, když právě ve zmíněném roce 2009 odmítla sestavit vládu s cynicky pragmatickými náboženskými stranami, po kterých bez rozpaků sáhl Benjamin „Bibi“ Netanjahu, současný premiér.

Politické strany, které v průběhu let většinou reprezentovala, byly možná málo čitelné. Zpětně viděno ale vždy usilovala o Izrael demokratický, nejen židovský. A jakkoli začínala jako dravá naděje pravicové strany Likud, prošla ideovou proměnou a posunula se do středu, ba podle svých kritiků i dále.

Zkraje její politické kariéry se Likud zdál být logickou volbou. Otec Ejtan působil v organizaci Irgun, která prováděla teroristické útoky v britské mandátní Palestině. Cíl skupiny byl zřejmý: odchod ostrovních vojáků a vznik židovského státu. Irgun stál i za bombovým útokem na jeruzalémský hotel Krále Davida, při kterém v létě 1946 zahynulo přes devět desítek lidí.

VIDEO:Podívejte se na rozhovor s odbornicí na Izrael Irenou Kalhousovou

Video placeholder
Rozhovor s politoložkou Irenou Kalhousovou o situaci v Izraeli pro pořad FLOW • e15

Sám Ejtan Livni se také v roce 1945 zúčastnil takzvané Noci vlaků, během které židovští radikálové napadali železnice a britské lodě, za což byl odsouzen na 15 let za mříže. Rodák z polského (nyní běloruského) Grodna ale z vězení utekl a odešel do Evropy. Vrátil se v roce 1948, aby se zapojil do války za nezávislost. Pozadu nezůstala ani Cipořina matka Sára, která tajně shromažďovala zbraně pro boj s Brity i Araby. Právě sympatizanti Irgunu stáli u zrodu izraelské pravice a Likudu.

Agentka Mosadu v Paříži

Samotná Cipi, narozená v roce 1958, stejně jako její vrstevníci sloužila v armádě, ve dvaadvaceti pak nastoupila k tajné službě Mosad. Nebyla sice prominentní lovkyní teroristů, jak se nesprávně tradovalo, podle stanice Fox News ale pracovala v utajení, a to v Paříži. Mluví totiž dobře francouzsky a jako většina izraelských prominentů i anglicky.

V srpnu 1984 se rozhodla ze služby odejít, dokončit studium práv a založit rodinu. V letech 1987 a 1990 se jí narodili synové Omri a Juval. Tehdy se živila jako právnička a do politiky vstoupila v roce 1999, tedy ve zhruba čtyřiceti letech. Tehdy byla poprvé zvolena poslankyní za Likud, i dnes nejsilnější partaje izraelské koalice.

Cipi Livniová

Cipora „Cipi“ Malka Livniová, v anglofonním světě známá jako Tzipi Livni, je bývalá ministryně zahraničí a ministryně spravedlnosti a někdejší významná izraelská politička. Proslavila se prosazováním mírových dohod s geopolitickými protistranami Izraele a bojem proti terorismu nejen ve vládě, ale v mládí také coby agentka Mosadu. Sehrála klíčovou roli v prosazování národní bezpečnosti ať už jako ministryně zahraničí nebo členka parlamentu své země a také proto ji časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa roku 2007. Livni bývá hned po bývalé premiérce Goldě Meirové označována za nejvlivnější ženu Izraele. Ačkoli už oficiálně ukončila svoji politickou kariéru, stále je aktivní na akademické a diplomatické scéně.

V těchto letech do jejího života vstoupil muž, a nikoliv manžel, který ji vytáhl na politický vrchol. Cipi se stala chráněnkyní premiéra Ariela Šarona, tehdejšího předsedy Likudu. V jeho vládě vystřídala několik ministerských postů a stala se horlivou zastánkyní plánu na stažení židovských osadníků i vojáků z palestinského Pásma Gazy. To v roce 2005 opravdu proběhlo. Pobřežního pásu se v roce 2007 pučem zmocnilo radikální hnutí Hamás a vládlo mu až do loňska, tehdejší izraelská vláda ale doufala v mír. Sama Cipi si uvnitř pravicového Likudu získala pověst „holubice” usilující o smír s Palestinci.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!