V Londýně začala s domácím šicím strojem, dnes Lucie Václav obléká i popovou hvězdu Becky Hill
Móda prolíná jejím životem v různých odstínech už od dětství. Česko jí však bylo malé, a tak se Lucie Václav s domácím šicím strojem a tisícovkou liber rozjela do Velké Británie. O dva roky později už její róbu vynesla libanonská moderátorka na červený koberec při udělování Oscarů i cen BAFTA. O návratu do rodné země Lucie Václav neuvažuje, přesto zůstává hrdou Češkou a její kousky dodnes šijí české krejčové.
Svou první značku Bohemian Tailors, založenou na tradičních střizích i materiálech, jako je třeba kanafas, Lucie Václav rozjela již v České republice. Návrhářka používala výšivky a mašle a v jejím konceptu se odráželo prostředí, ve kterém odmala vyrůstala. Šití a pletení totiž odkoukávala od své maminky a babičky už od dětství.
„Svůj první šicí stroj jsem dostala asi v šesti letech. Frustrující ovšem bylo, že nezapošíval, takže se mi všechno hned páralo. Háčkovala jsem taky různé bláznivé oblečky na panenky, což milovala moje sestra,“ vzpomíná Lucie Václav.
Brzy se u ní projevil výtvarný talent a cit pro barvy a strukturu materiálů, což její tvorbu prostupuje dodnes. „Tvořím nejen očima, rozhodující je pro mě i látka na dotyk a její struktura,“ dodává.
První úspěch
Navzdory slibně rozjeté značce v Česku se rozhodla odejít do Londýna, jednoho ze světových center módy, kde začala pouze s domácím šicím strojem a tisícem liber. „Zpětně nechápu, jak jsem na něm mohla ušít tolik věcí,“ diví se návrhářka, která začala v roce 2018 tvořit pod novou značkou LVFD LONDON. Londýnskou kapitolu odstartovalo studium na London College of Fashion a spolupráce s designérkou Vandou Finney specializující se na couture, luxusní dámskou módu.
I když módu vnímá jako umění, nezapomíná, že vytváří produkt. „Pořád je to byznys. Když designér buduje značku, musí se umět pohybovat v byznysu. Produkt zkrátka musí být prodejný,“ vysvětluje Václav. Základy své značky proto opřela o znalosti diplomacie a mezinárodních vztahů, které získala na pražské Vysoké škole ekonomické, ale také o zkušenosti modelky, které sbírala od třinácti let pod agenturou Czechoslovak Models.
„Tehdy mě oslovili přímo na ulici. Svět modelingu se ale rychle mění a budoucnost v něm sami příliš neovlivníte. Rodiče si proto přáli, abych studovala, a já se tomu příliš nebránila,“ popisuje své začátky ve světě módy.
První kolekci nazvanou Glimpse představila na podzim v roce 2020. Sama ji označuje za osobní zpověď, do které vložila své emoce a prožitky ze života v Londýně. „Kolekce vyjadřovala pomíjivost okamžiků a prožitků. To pro mě symbolizují proměnlivé odlesky flitrů a reflexních materiálů, které jsem hodně používala. Kolekci jsem nafotila s českou fotografkou Eliškou Kyselkovou a pozitivní přijetí mě velmi překvapilo,“ popisuje návrhářka zlom ve své kariéře, po němž se spustila vlna zájmu stylistů a její značka úspěšně vstoupila na trh. „Byla to šílená doba. Tehdy jsem měla v podstatě jen vzorky, takže jsem nedokázala ani zapůjčit oblečení všem stylistům, kteří mě oslovili s nabídkou spolupráce.“
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!