Chaty a chalupy: Pronájem, prodej, stavba svépomocí, investice | Jezdit na dovolenou do vlastního je lákavé. A někdy i výnosné | E15.cz

Vše o realitách

Vše o realitách Vstoupit do speciálu

Jezdit na dovolenou do vlastního je lákavé. A někdy i výnosné

Michal Nosek

Koupit si nemovitost v cizině bývá terno, nebo taky noční můra – to když nadšený kupec dobře nedomyslí, co všechno ho s vlastnictvím domu či bytu v zahraničí může potkat.

Zájemci o koupi nemovitosti v zahraničí se řadí do dvou typů. V prvním případě jde o investory, kteří hledají co nejvyšší výnos a sledují i stabilitu trhu a jeho konkrétní specifika. Pak si v zahraničí vytipují například zajímavý developerský projekt, koupí si v jeho rané fázi jeden nebo více bytů a už v průběhu výstavby dokážou prodejem dosáhnout zhodnocení až deset procent. Někdy si investoři byty ponechají a dlouhodobě je pronajímají. V tom případě se hovoří o spekulativním nákupu. Těch je ale podle Jiřího Černého z kanceláře Re/Max méně.

Do druhé, četnější skupiny se řadí lidé, kteří chtějí mít pro svou rodinu rezidenci, protože milují moře nebo jachting. Ti investují v Chorvatsku, ve Španělsku nebo ve Francii. „Třeba na Sardinii jsou k mání vily za dva až tři miliony eur, ale je třeba si uvědomit, že tam je poměrně krátká letní sezona. Proto je velmi atraktivní Španělsko, konkrétně Mallorca, pobřeží Costa del Sol, Malaga. Ve Španělsku je delší sezona, lepší vybavenost i dostupnost leteckou dopravou,“ říká Ilona Mančíková, spolumajitelka zastoupení Czech Republic Sotheby’s International Realty.

Téměř pro všechny realitní nákupy v cizině platí, že si kupující neberou hypotéky a nemovitost financují ze svých prostředků. Koupi nemovitosti může někdy komplikovat jednání se zahraničním prodávajícím nebo lokální realitní kanceláří.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
Roční předplatné
Nyní k ročnímu předplatnému získáte voucher v hodnotě 4 000 Kč na oblek na míru z pánského krejčovství
*Platí pro prvních 50 nových předplatitelů.

Roční rozšířené předplatné E15 Premium

Získáte cenově nejvýhodnější roční printové předplatné magazínů E15 Premium (8 ks), zaměřené na témata z oblasti ekonomiky a byznysu. Více o magazínech E15 Premium zde.
Čtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
Měsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!