Praha potřebuje byty pro půl druhého milionu lidí, uvádí studie
V Praze reálně žije 1,55 milionu lidí. Je to zhruba o 250 tisíc lidí více, než kolik uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Poptávka po bydlení je tedy větší, než lze usoudit ze statistiky. Vyplývá to z analýzy společnosti CE-Traffic, kterou zveřejnil pražský magistrát. Podle primátorova náměstka pro územní plánování Petra Hlaváčka (za TOP 09) se město musí zaměřit na rozvoj rozsáhlých brownfieldů, které jsou už léta bez využití.
"Města již nejsou centry průmyslu, ale především obchodu a služeb, a po všech stránkách se v nich zlepšují podmínky k životu. Aktuální čísla ukazují, že poptávka po životě v Praze je ještě větší, než jsme vnímali, a do budoucna musíme umět s takovýmito informacemi průběžně pracovat," uvedl Hlaváček.
V Praze se podle analýzy, která vychází z anonymizovaných dat mobilních operátorů, dlouhodobě zdržuje kolem 1,55 milionu osob, které lze považovat za rezidenty. Z tohoto počtu je kolem 200 tisíc těch, kteří sice z dlouhodobého sledování v Praze bydlí, ale ve sledovaných dnech se zdržovali mimo Prahu, například na služební cestě. Jak dále uvádí studie, podobně 200 tisíc až 250 tisíc lidí v Praze přebývá, i když zde nemají trvalé bydliště. Data byla sledována v únoru, říjnu a prosinci 2018 a ve všech těchto měsících byla situace podobná.
Od poloviny roku 2015 vzrostly ceny nových bytů v Praze zhruba o 90 procent. "Je zřejmé, že situace, kdy je vlastní bydlení pro většinu Pražanů nedostupné, již není udržitelná. Odpovědí, jak vyhovět potřebám obyvatel, však není rozrůstání města mimo jeho hranice, ale vytvoření podmínek pro kvalitní život ve městě," doplnil Hlaváček.
Z analýzy dále vyplývá, že každý všední den do Prahy přijíždí 300 až 400 tisíc lidí, kteří ji večer opět opouštějí. Jde o skupinu, která dojíždí do Prahy například za prací, studiem, na jednání nebo k lékaři. "Pokud k těmto osobám připočteme turisty, z dat vyplývá, že v přesný okamžik ve všední den se na území Prahy pohybuje zhruba 1,75 milionu lidí," uvádí studie.
Podle Ondřeje Špačka ze společnosti CE-Traffic je počet lidí, kteří se denně přes hranice Prahy pohybují, extrémní. A žádné okolnosti navíc nenapovídají tomu, že by se měl tento trend změnit. "Prognózy většinou počítaly zhruba s 1,4 milionu obyvatel v roce 2030. Již nyní však v Praze reálně přebývá o 150 tisíc lidí více," sdělil Špaček.
Vše o pronájmu najdete v novém magazínu E15. Koupit ho můžete zde
Výsledkem stavu, kdy nezanedbatelná část obyvatel v Praze pouze pracuje, ale bydlí za hranicemi hlavního města, je zvýšená výstavba a podpora bydlení v sousedních regionech. "Propad výstavby v Praze je suplován regionálním trhem s bydlením, což ale přináší řadu negativních důsledků, zejména nárůst neekologického způsobu dopravy," uvedl architekt Lukáš Kohl.
Důsledkem toho je, že i v okresech Praha-východ a Praha-západ nemovitosti významně podražily. Průměrná cena rodinného domu se zvýšila o milionové částky, stejně tak vzrostly o desítky procent i samotné nájmy v celém spádovém regionu, zejména v oblastech s dobrým dopravním spojením s Prahou.