Komentář: Výchova dívek v Čechách. Tu máš pilulku | E15.cz

Komentář: Výchova dívek v Čechách. Tu máš pilulku

Anna Rousková

Anna Rousková

Podobně jako bylo zmíněno v článku Ester Klimecké – „Většina sexuologů onanii považuje za nejbezpečnější formu pohlavního styku, při které nehrozí ani pohlavní choroby, ani nežádoucí těhotenství“ – nejúčinnější formou antikoncepce je abstinence. Ačkoli je tato metoda uspokojivá svou efektivitou, v jiných ohledech natolik uspokojivá být nemusí. Právě proto existuje mnoho jiných metod antikoncepce s nižší efektivitou, avšak s větším požitkem.

The Pill

Hormonální antikoncepční pilulky pro ženy jsou jednou z metod regulace početí. Jejich objevení na trhu v první polovině šedesátých let minulého století bylo vítězstvím pro aktivistky Margaret Sanger a Katherine Dexter McCormick, které v USA zakládaly centra pro plánované těhotenství. První hormonální antikoncepce Enovid byla později kritizována za příliš vysoký obsah hormonů (obsahovala 10,000 mg progestinu a 150 mg estrogenu, přičemž v pilulkách používaných dnes je 50–150 mg progestinu a 20–50 mg estrogenu).

Se stoupající oblibou hormonální antikoncepce ve dvacátém století se objevily také vedlejší efekty, které dnes můžeme považovat za notoricky známé, tedy přibírání, či naopak úbytek na váze a výkyvy nálad. V neposlední řadě se potýkáme i s problémem vyššího obsahu hormonů v odpadních vodách, ty nemohou být v čističkách odstraněny a dostávají se tak do přírody. Proč jsou tedy hormonální antikoncepční pilulky stále tak oblíbené a co ženy vede k jejich užívání i přes dlouhý výčet nežádoucích účinků?

„Vím, že to pro moje tělo není dobré, ale je to jistota,“ uvádí jedna z dotázaných dívek. Také u mnoha dalších se taková odpověď opakuje v bledě modrém: „Antikoncepci jsem začala brát i ze zdravotních důvodů, kvůli menstruaci. Začala jsem v patnácti, v té době jsem už zároveň měla přítele a bála jsem se, že otěhotním. Nejradši bych ji neužívala, vím, že škodí tělu – mně například oslabila sliznici a jsem proto náchylnější k zánětům. Brát ji ale musím, jinak by se mi vrátily problémy s menstruací.“ Na otázku, jaký typ antikoncepce by doporučila kamarádce, však odpovídá: „To záleží na důvěře, asi hormonální antikoncepci, ta je podle mě nejjistější. Ale pokud jsi s partnerem, se kterým si plně důvěřujete, tak klidně kondom, nebo nic.“

Komentář: Proč byste měli natočit vlastní porno

Druhá strana pilulky

Některé dívky začínají s HA automaticky při prvním vážnějším vztahu, a to i pro klid svých rodičů: „Antikoncepci jsem začala brát v sedmnácti, asi proto, že to byla nejpohodlnější ochrana a taky jsem v té době měla už dlouho vztah a chtěla jsem začít spát s přítelem bez kondomu. Hodně jsem to konzultovala s mamkou, která taky brala HA.“ Na otázku, zda byla s HA spokojená, odpovídá upřímně: „Je to svinstvo.“  Žádné zásadní vedlejší efekty však nevnímala. „Možná se mi trochu zhoršila pleť, ale zase se cítím méně zavodněná. Hormonální antikoncepci bych nedoporučovala, já jsem teď spokojená s nitroděložním tělískem, nehormonálním,“ dodává.

„Prášky jsem začala brát vlastně na pokyn rodičů, když jsem si našla stálého partnera. O jiných metodách jsem uvažovala, ale v té době jsem byla spíš poslušná dcerka. Pilulky jsem ale později musela vysadit kvůli jiným zdravotním problémům. Dneska bych kamarádce jako antikoncepci doporučila kondomy, nebo v současné době populární nitroděložní tělísko,“ říká další z dotázaných slečen.

Z loňské Zdravotnické ročenky pro ČR vyplývá, že obliba hormonální antikoncepce u žen ve věku 15–49  let pomalu klesá. „Zaznamenáváme, že ženy ustupují od užívání hormonální antikoncepce. Žádný racionální důvod k tomu není,“ uvádí místopředseda České gynekologické společnosti Vladimír Dvořák v článku z loňského ledna.

Ačkoli jde o vyjádření odborníka, můžeme jej rozporovat minimálně jedním racionálním důvodem: hormonální antikoncepce nechrání před pohlavně přenosnými chorobami. To je naopak výhoda kondomů, u kterých se pak uvádí účinnost prevence otěhotnění okolo 85 % (u HA procenta oscilují mezi 91 a 94 %). Krom jiného se stále objevují zprávy o negativních důsledcích dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce.

Mezi dívkami, které byly ochotné se pro tento článek podělit se svými zkušenostmi, nejčastěji převažovaly nepříjemné vedlejší efekty v podobě přibírání váhy po vysazení HA, náladovosti a pocitu „zavodnění“. Mnoho z nich pak negativní účinky HA hodnotilo i na základě zpráv z médií, nikoli přímo z vlastní zkušenosti. V důsledku nedostatku informací od vlastního lékaře, na který si mnohé dívky stěžují, hledají informace na pochybných internetových diskusích (na což si naopak stěžují lékaři).

Helena Máslová: Kam zmizela menstruace

Antikoncepce mileniálů

V roce 2014 vstoupila na trh „antikoncepční metoda 21. století“ – aplikace Natural Cycles byla certifikována jako antikoncepční metoda. Aplikace funguje na základě měření tělesné teploty, ta se zadá do aplikace a ta vyhodnotí, jestli je dnes žena plodná, či nikoli, a tedy je-li třeba použít jednorázovou antikoncepci (např. kondom, spermicidní gel). Od té doby se objevuje mnoho článků o revoluci a budoucnosti antikoncepce – někdy přímo zmiňují, že je aplikace účinnější než pilulky.

Ve své podstatě však nejde o nijak inovativní metodu. Počítání plodných dnů je stejně staré jako objev zákonitostí menstruačního cyklu. K posílení účinnosti této metody je však nutná disciplína – a v tom je právě výhoda aplikace, která hlídá a připomíná měření.

Tady ovšem narážíme na jeden ze zásadních problémů častého předepisování hormonální antikoncepce. Jak si mnoho dívek stěžuje, gynekologové a gynekoložky berou HA jako jasné první řešení a nijak zvlášť se jinými metodami nezabývají. Bez dalšího rozmýšlení nad dalšími možnostmi a individualitou pacientek předepíšou každé dívce automaticky pilulky.

Z pohledu lékaře jde o vcelku logický krok – HA je vlastně naprosto jednoduchá a její užívání pohodlné. Pokud si člověk zvykne na pravidelné polykání prášku, nemusí se starat o nic více. Tělo si pod vlivem hormonů (velmi laicky řečeno) připadá neustále těhotné, což znamená, že ačkoli žena stále menstruuje, menstruace ve své podstatě nemá význam, protože nemůže vést k otěhotnění.

A z toho pravděpodobně vyplývají další vedlejší efekty častého užívání HA – někteří odborníci dokonce HA připisují i vyšší rozvodovost. Opět velmi zjednodušeně řečeno, pokud si žena připadá na základě užívání HA těhotná, přitahují ji naprosto jiní muži a chová se jinak, než kdyby byla pod vlivem hormonů běžných pro začátek vztahu. Proto ve chvíli, kdy HA vysadí (s největší pravděpodobností proto, že hodlá s partnerem otěhotnět), náhle zjistí, že ji její vyvolený nepřitahuje. Je otázkou, jak velký vliv HA na naše partnerské vztahy má a zda nepřesahuje i do rovin, které jsme ještě neobjevili.

Komentář: Miss Jaderná elektrárna Temelín

K početí jsou třeba oba

Ačkoli je početí záležitost dvou lidí, v případě jeho prevence narážíme na fakt, že antikoncepce byla rozvíjena zejména pro ženy. Pro muže nyní stále existují jen tři způsoby: kondomy, přerušovaná soulož a vasektomie. V případě ženské antikoncepce se pak dostáváme přes pilulky k ženským kondomům, nitroděložním tělískům, injekcím, spermicidním gelům, kojení a případně sterilizaci.

Přitom mužská hormonální antikoncepce je ve vývoji. Nápad na „pilulku pro muže“ (i když v případě uváděné studie jde o injekce) se objevil víceméně ve stejnou chvíli jako idea pilulky pro ženy, tedy v 50. letech minulého století. Vývoj mužské antikoncepce je však o něco náročnější, u žen se totiž „jen upravuje“ menstruační cyklus. Nutno dodat, že výzkum byl přerušen poté, co z něj vystoupilo několik účastníků z důvodu nepříjemných vedlejších účinků, zahrnujících zejména deprese, akné a náladovost. V tuto chvíli samozřejmě nemůžeme hodnotit, jak silné a neslučitelné s běžným životem vedlejší účinky byly, jsou však nápadně podobné výpovědím a článkům o ženské hormonální antikoncepci.

Otázkou tak zůstává – proč necháváme prevenci otěhotnění převážně na ženách (ať už výzkumem, nabídkou trhu či zaběhlou praxí)? A proč dívky v souvislosti s užíváním HA používají stále stejnou frázi: „Vím, že to není pro mé tělo nejlepší, ale je to jistota“? V tuto chvíli si ale i já sama musím sypat popel na hlavu. Až při psaní článku mi došlo, že jsem se v průzkumu a dotazech obracela výhradně na dívky. Sama jsem automaticky brala hormonální antikoncepci jako čistě ženskou záležitost.

Sára Matůšová: Titul za duševní zdraví?

Dokud tedy budeme nadále předpokládat, že devět měsíců těhotenství je určujícím kritériem pro břímě antikoncepce, jen těžko můžeme dospět k narovnání podmínek a vývinu dalších možných antikoncepčních metod pro muže.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!