Čechům je třeba vysvětlovat, že příchod Ukrajinců lze brát i jako přínos, říká odborník na migraci | e15.cz

Čechům je třeba vysvětlovat, že příchod Ukrajinců může být přínosem, říká odborník na migraci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Počet uprchlíků z Ukrajiny ještě výrazně stoupne, a pokud chce stát zabránit chaosu a nocování lidí někde pod mosty nebo v opuštěných budovách, měl by se důkladně připravovat na víc než jen 250 tisíc Ukrajinců. Poukázal na to odborník na migraci Robert Stojanov, který působí na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Zároveň je potřeba vysvětlovat Čechům, že příchod Ukrajinců lze brát spíše jako přínos jak pro českou společnost, tak pro uprchlíky samotné, uvedl Stojanov. Jeho vyjádření poskytla novinářům univerzita.

Celkový počet Ukrajinců utíkajících před ruskou armádou podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky překročil tři miliony. Jde tak o největší jednolitý migrační proud v Evropě za posledních 70 let.

„Můžeme očekávat nárůst počtu těchto utečenců až k sedmi až osmi milionům dle současného trendu, možná i více, dle eskalace konfliktu. V tomto směru bych chtěl upozornit, že máme poměrně málo informací, co se děje na venkově. Mediální pozornost se soustředí především na napadená velká města, odkud přichází většina uprchlíků. Je otázkou, co nastane, když se pozornost ruských vojsk soustředí na menší města a venkov, kde je většinou mediální pokrytí menší a rabování a další válečné zločiny jsou tak více skryty,“ dodal Stojanov.

Proč Rusko rozpoutalo násilnou invazi na Ukrajině?

Video se připravuje ...

Do Česka od začátku ruské invaze zatím přicestovalo podle odhadů 220 tisíc Ukrajinců. Už dříve ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že ČR je schopna poskytnout základní komfort a najít ubytování pro zhruba 250 tisíc lidí.

Česká vláda pravděpodobně bude muset přijít za západními členy EU s pokornou žádostí o sdílení uprchlíků, míní Stojanov. „Unie to bude vnímat jako omluvu chování předchozích českých vlád a českého prezidenta, kteří tvrdě vystupovali proti tomuto solidárnímu systému. Příště by čeští představitelé měli být více pokorní před žádostmi o pomoc. Jak vidíme, karma funguje,“ řekl expert na migraci.

Zároveň vyjádřil názor, že česká společnost dnes rozumí potřebám uprchlíků lépe než v době migrační vlny z Blízkého východu. „Konflikt na Ukrajině je pro Čechy mnohem lépe čitelný než například válka v Sýrii. K tomu je třeba říct, že zvýšení cen energií, paliv i inflace cen v ČR nemají nic společného s příchodem ukrajinských imigrantů,“ uvedl Stojanov.

Z dlouhodobého ekonomického pohledu může být ukrajinská migrace do ČR prospěšnou strategií pro všechny, míní expert. „Získáme poměrně rychle dosti kvalifikovanou a mladou generaci lidí, která nám pomůže řešit problém stárnutí populace, částečně i důchodů a především chybějící pracovní sílu. Ukrajincům pobyt u nás také pomůže. Kromě toho, že se zachrání, získají kvalitnější vzdělání pro své děti, více dostupnou lékařskou péčí, na jiné úrovni jsou ekonomické možnosti i sociální systém, do kterého budou také přispívat,“ řekl Stojanov. Už dnes se podle něj ukazuje, že Ukrajinci, kteří zůstávají v ČR, mají zájem o práci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video