České firmy nabízejí Ukrajině tanky, děla či raketomety za cenu výrobních nákladů
Repasovanou těžkou vojenskou techniku armád bývalé Varšavské smlouvy nabízejí jako pomoc Ukrajině české firmy. Podle informací deníku E15 jde o tanky T-72, houfnice ráže 152 milimetrů, raketomety, bojová vozidla pěchoty nebo ruční protitankové granáty, s nimiž ukrajinští vojáci umějí zacházet. V nabídce jsou i železobetonové protitankové zátarasy, neprůstřelné vesty nebo přilby s balistickou ochranou.
Zbrojaři žádají úhradu pouze výrobních nákladů, někteří hovoří o ještě výraznější slevě. Celková cena techniky a vybavení dosahuje jedné miliardy korun. Peníze by poskytla česká vláda.
„Jsme ve spojení se sdružením ukrajinských zbrojních firem, někteří jeho zástupci byli povoláni k obraně Kyjeva. Víme přesně, co potřebují,“ řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. Připomněl, že kabinet Petra Fialy má seznam konkrétní výzbroje a výstroje, kterou Ukrajina potřebuje.
Podobně se vyjádřil i šéf Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory Lubomír Kovařík. „České zbrojní firmy jsou připraveny maximálně navýšit a využít své kapacity,“ ujistil.
Rozdávání jídla, sníh i píseň na odvahu. Podívejte se, jak to vypadalo v neděli 27. února ve válkou zasaženém Kyjevě
Česká vláda už koncem ledna darovala Ukrajině čtyři tisíce dělostřeleckých granátů ráže 152 milimetrů za téměř 37 milionů korun. Minulou sobotu pak schválila další pomoc v podobě více než 40 tisíc ručních zbraní za více než 188 milionů. Tři čtvrtiny však tvoří zastaralé pistole, jež podle odborníků na odvrácení ruské invaze rozhodně nestačí. „Jde o munici a zbraně, které česká armáda v drtivě většině vyřadila z výzbroje. Význam pro Ukrajince má pět tisíc útočných pušek vzor 58 a také odstřelovací pušky Dragunov a Falcon. Těch ale posíláme jen třicet,“ uvedl expert, který si přál zůstat v anonymitě.
Kabinet následně rozhodl o další vojenské pomoci za 400 milionů. Podle dostupných informací se od dosavadních zásilek výrazně liší. Složení dodávky nechtěli ministři konkretizovat, uvedli pouze, že nejde o lehké zbraně. „Pomáháme všude, kde to jenom jde. Přesně pomáháme v duchu, v jakém nás Ukrajina žádá, jak potřebuje, a budeme pomáhat dál,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Další jednání předpokládá i zbrojařská asociace. „Shromažďujeme nabídky našich členů. Například firma VOP Dolní Bousov nabízí železobetonové protitankové zátarasy za cenu, která je o deset procent nižší než výrobní náklady,“ dodal Hynek.
Dodávky podle dostupných informací nabízejí i Czechoslovak Group, STV Group, Zeveta Bojkovice a další společnosti. Kromě tanků, děl a raketometů mohou prostřednictvím české vlády poskytnout podvozky Tatra, bojová vozidla pěchoty po generální opravě nebo ruční protitankové granáty.
Právě zbraně pro ničení ruských obrněnců a také vrtulníků a letadel nyní patří na Ukrajině mezi nejžádanější. Odpovídá tomu i pomoc některých evropských zemí. Například Německo a Nizozemsko poslaly Kyjevu stovky přenosných raketových kompletů Stinger. Obávané střely měly výrazný podíl na krachu sovětských vojenských operací v Afghánistánu v letech 1979 až 1989.
Mezi nejmodernější zbraně ukrajinské armády patří protitankové řízené rakety Javelin typu vystřel a zapomeň, které zemi poskytly Spojené státy. Ruské tanky měly být před invazí na Ukrajinu údajně vybaveny zařízením pro ochranu před těmito bojovými hlavicemi, odborníci však pochybují o jeho účinnosti. Střely Javelin lze použít i pro likvidaci vzdušných cílů.
Ukrajina má rovněž k dispozici turecké pozorovací a bojové drony Bayraktar. Do širšího povědomí se dostaly především během poslední války o Náhorní Karabach, kde tyto a další bezpilotní prostředky přispěly k vítězství Azerbájdžánu.
Jak Ukrajině pomáhá EU a některé země
Evropská unie – schválila financování zbraní a vojenského vybavení pro Ukrajinu v hodnotě 450 milionů eur, tedy 11 miliard korun. Je to vůbec poprvé, kdy bude EU ze společného rozpočtu platit vojenský materiál pro mimounijní zemi
Belgie – 3000 automatických pušek a 200 ručních protitankových zbraní
Dánsko – 2500 protitankových zbraní. Země navíc jako první v Evropě souhlasila se zapojením svých občanů do mezinárodních dobrovolnických brigád, které chce zformovat Ukrajina
Finsko – 2000 neprůstřelných vest, stejný počet helem a vybavení pro polní nemocnici
Německo – 500 protiletadlových střel Stinger. Legendární přenosné raketové komplety se osvědčily už povstalcům v Afghánistánu, s jejich pomocí výrazně oslabili sovětské vzdušné síly. Mudžahedínům je tehdy dodala CIA
Nizozemsko – 200 protiletadlových střel Stinger
Švédsko – 5000 protitankových střel. Neutrální severský stát poprvé od druhé světové války porušil zásadu nedodávat výzbroj do zemí, které se ocitly ve válečném konfliktu
Slovensko – 500 protitankových střel a systémů protiletecké obrany a protiletadlových raket