Aktualizováno: Fico se na summitu EU střetl se Zelenským kvůli návštěvě Putina. Orbán mlčel

Fico jednal v Kremlu s Putinem

Fico jednal v Kremlu s Putinem Zdroj: ČTK / AP / Gavriil Grigorov

Slovenský premiér Robert Fico na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 22. 12. 2024
Slovenský premiér Robert Fico na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 22. 12. 2024
Slovenský premiér Robert Fico na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 22. 12. 2024
Slovenský premiér Robert Fico na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 22. 12. 2024
Slovenský premiér Robert Fico přiletěl za ruským prezidentem Vladimirem Putinem do Kremlu. 22. 12. 2024
7 Fotogalerie
ČTK , lig

Čtvrteční summit Evropské unie doprovázela hádka o tranzit ruského plynu mezi slovenským premiérem Robertem Ficem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. ČTK se to dozvěděla z diplomatických zdrojů, podle kterých maďarský premiér a kritik Ukrajiny Viktor Orbán překvapivě mlčel. A právě čtvrtečním děním na summitu Fico zdůvodnil cestu do Moskvy, kde v neděli jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Pozadí čtvrtečního summitu se věnuje také bruselský portál Politico, podle kterého Fico novinářům řekl, že mu Zelenskyj přislíbil 500 milionů eur z ruských aktiv, pokud Slovensko podpoří ukrajinské členství v NATO.

Jeden ze Zelenského poradců k tomu ale uvedl, že Fico slova ukrajinského prezidenta vytrhnul z kontextu. Zelenskyj podle tohoto poradce, jak napsalo Politico, vyjmenoval všechny zdroje peněz, které Slovensko od Ukrajiny získává mimo jiné za dodávky elektřiny, transport ropy či prodej paliv. Fico na to reagoval tím, že nechápe, proč by Bratislava měla přijít o jakékoli peníze kvůli válce na Ukrajině. Zelenskému podle zdrojů vyčetl, kolik Slovensko válka na Ukrajině stojí.

V tento moment rozhovor podle Politica nabral na emocích, protože Zelenskyj považoval za nemorální spojovat finanční zisky s válkou. „Slovensko říká, že přijde o peníze. Za války je trochu ostuda mluvit o penězích, protože my přicházíme daleko o víc, o životy,“ prohlásil podle webu na adresu Bratislavy Zelenskyj.

Do Fica se podle výše zmíněného nejmenovaného zdroje pustili i další unijní lídři. Maďarský premiér Viktor Orbán, který je rovněž častým kritikem Kyjeva, ale ve sporu nezvykle mlčel.

Fico byl následně rozladěný také kvůli tomu, že Zelenskyj o celém tématu veřejně hovořil na tiskové konferenci, i když jednání prezidentů a premiérů EU probíhalo v utajeném režimu, kdy v sále byli jen lídři a navíc bez mobilních telefonů. „Naše velká výhoda je, že jsme upřímní a otevření. Neprodloužíme tranzit ruského plynu. Nedovolíme, aby byla naše krev prolévána za další miliony v ziscích,“ odpověděl ukrajinský prezident na dotaz novinářů. Dodal, že Ficovi vysvětlil, že Kyjev dovolí jen tranzit plynu z jiných zemí než z Ruska.

Peskov: Putin s Ficem mluvil o svém pohledu na konflikt na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin během nedělní schůzky se slovenským premiérem Robertem Ficem mluvil o svém pohledu na dění na Ukrajině a o situaci na bojišti. V pondělí to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin s Ficem podle něho jednali také o vzájemných vztazích a energetice.

Při setkání se „podařilo vyměnit si názory i na ukrajinské záležitosti“. Putin Fica „seznámil se svým pohledem na současnou situaci na bojišti,“ cituje agentura TASS Peskova.

Rusko vede dva roky a deset měsíců proti Ukrajině útočnou válku, ve které každý den v napadené zemi umírají lidé a vznikají obrovské materiální škody. V posledních týdnech nabral na tempu ruský postup v ukrajinské Doněcké oblasti, jejíž části Rusko okupuje a kterou chce ovládnout celou.

Fico v neděli po schůzce s Putinem uvedl, že spolu jednali o dodávkách plynu na Slovensko. Jejich pokračování je podle něho po 1. lednu prakticky nemožní kvůli přístupu Kyjeva, který odmítá prodloužit smlouvu o tranzitu suroviny dál do zemí EU. Peskov dnes podle agentury Reuters řekl, že situace ohledně zemí, jež nakupují ruský plyn, je velmi komplikovaná a vyžaduje zvýšenou pozornost.

Ficovu cestu do Moskvy kritizovala slovenská opozice, která v souvislosti s ní mluvila o hanbě, zradě národních zájmů či o nebezpečí mezinárodní izolace Slovenska. Kritika na jeho adresu zazněla i z České republiky, například od premiéra Petra Fialy či od ministra zahraničních věcí Jana Lipavského. Kromě Slovenska udržuje kontakty s ruským vedením ze zemí EU jen Maďarsko.