Aktualizováno: Ukrajina nevstoupí do NATO a přijde o východ země. Rusové v Moskvě předložili Američanům své požadavky
Rusko je připravené jednat s Američany o návrhu na příměří ve válce na Ukrajině, řekla mluvčí ruského resortu zahraničí Marija Zacharovová. Do Moskvy podle agentury TASS přiletěla delegace amerických vyjednávačů vedená Stevem Witkoffem, speciálním vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Moskva podle agentury Reuters předložila Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na Ukrajině.
Spojené státy čekají na ruské vyjádření ke svému návrhu na uzavření okamžitého 30denního příměří. Ukrajina s ním souhlasila po úterních jednáních v saúdskoarabské Džiddě.
„Během budoucích rozhovorů s americkou stranou jsme připraveni projednat tuto iniciativu. Mohu říci, že takové kontakty jsou možné už dnes,“ cituje Zacharovovou agentura Interfax.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že už ve středu spolu telefonicky mluvili poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mike Waltz. Spojené státy podle Peskova poskytly Moskvě určité informace o navrhovaném příměří a Rusko očekává, že v tom jejich zástupci budou pokračovat během osobních setkání v následujících dnech.
Peskov nevyloučil, že by Putin dnes mohl mít mezinárodní telefonický rozhovor. Neuvedl s kým, ale agentura Reuters v této souvislosti napsala, že Trump čeká na Putinovu reakci na návrh příměří v konfliktu na Ukrajině. Ten Rusko rozpoutalo v únoru 2022.
Moskva předkládá obecné požadavky
Ruští a američtí představitelé jednali o podmínkách Moskvy při osobních i online rozhovorech v průběhu posledních tří týdnů, uvedly zdroje Reuters. Ruské požadavky přitom označily za obecné a podobné těm, které Kreml předkládal Ukrajině, Spojeným státům a Severoatlantické alianci už dříve.
Mezi ně Rusko mimo jiné řadilo závazek Západu, že se Ukrajina v budoucnu nestane členskou zemí NATO a že na Ukrajině nebudou rozmístěny zahraniční jednotky, a také požadavek, aby mezinárodní společenství uznalo Krym a čtyři okupované oblasti Ukrajiny za součást Ruska.
Rusko v posledních letech také požaduje, aby se Spojené státy a NATO zabývaly tím, co Kreml označuje za „prvotní příčiny“ války, včetně rozšiřování NATO na východ. Rusko zahájilo nevyprovokovanou vojenskou invazi do sousední země v únoru 2022 na přímý rozkaz prezidenta Vladimira Putina.
Americký prezident Donald Trump nyní čeká na Putinovo vyjádření, zda bude souhlasit s navrhovaným okamžitým 30denním příměřím, které jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj v úterý po jednání delegací USA a Ukrajiny v saúdskoarabské Džiddě označil za první krok k mírovým rozhovorům. Ve středu Trump prohlásil, že v tomto směru obdržel pozitivní zprávy, a vyjádřil naději, že Putin návrh na klid zbraní stejně jako Zelenskyj přijme. Američtí představitelé jsou podle něj již na cestě do Ruska, aby tam o příměří vyjednávali.
Někteří američtí činitelé, zákonodárci a odborníci se nicméně obávají, že Putin, bývalý důstojník KGB, příměří ve skutečnosti využije k tomu, aby zintenzivnil svou snahu vrazit klín mezi USA, Ukrajinu a Evropu a zmařit jakékoli mírové rozhovory.