V Německu a Francii zabavili jachty ruských oligarchů Usmanova a Sečina. Jde o součást sankcí

Jachta Dilbar.

Jachta Dilbar. Zdroj: Profimedia.cz

Na ulici v Bucha je vidět zničené obrněné vozidlo
Novinář prochází kolem poškozené tělocvičny po ostřelování v Kyjevě
Pohled ukazuje zničené budovy a vozidla v rezidenční čtvrti v Žitomiru
Pohled ukazuje zničené budovy a vozidla v rezidenční čtvrti v Žitomiru
Pohled ukazuje zničené budovy a vozidla v rezidenční čtvrti v Žitomiru
10
Fotogalerie

Německé úřady zabavily megajachtu ruského miliardáře Ališera Usmanova v ceně 600 milionů dolarů (13,8 miliardy korun). Učinily tak poté, co Evropská unie v pondělí oligarchu napojeného na Kreml zařadila na sankční seznam kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Informoval o tom ve středu časopis Forbes s odvoláním na informované zdroje. Francouzské úřady dnes ohlásily konfiskaci jachty šéfa ropného koncernu Rosněfť Igora Sečina, jehož majetky jsou rovněž terčem sankcí.

Usmanovova loď Dilbar dlouhá přes 150 metrů procházela od konce října rekonstrukcí v hamburských loděnicích Blohm+Voss. Podle zdrojů Forbesu německá vláda jachtu zabavila a zaměstnanci loděnic kvůli tomu ve středu nešli do práce. Zástupci společnosti Blohm+Voss ani Usmanova na žádost o komentář nereagovali.

Usmanov koupil loď v roce 2016 údajně za 600 milionů dolarů. Německé loděnice Lürssen, které ji na zakázku stavěly 52 měsíců, plavidlo označily za "jedno z nejsložitějších a nejnáročnějších, které kdy bylo postaveno, a to jak z hlediska rozměrů, tak i technologie".

Video placeholde
SWIFT - Co znamená tato matka všech sankcí pro Rusko • Videohub

S bezmála 16 tisíc tunami výtlaku se jedná o největší motorem poháněnou jachtu na světě, obvykle ji obsluhuje posádka čítající 96 osob. Dilbar se může pochlubit největším bazénem, jaký kdy byl na jachtě instalován, a také dvěma plochami pro přistávání vrtulníků, saunou, salonem krásy a posilovnou. Ve 12 apartmánech se může ubytovat až 24 osob.

Jachta je součástí Usmanovova majetku, jehož hodnota se odhaduje na několik miliard dolarů a který zahrnuje podíly ve společnosti Metalloinvest - těžařského a ocelářského gigantu - a firmě Xiaomi na spotřební elektroniku, jakož i menší podíly ve firmách z oblastí telekomunikací, těžby a médií. Usmanov rovněž vlastní rozsáhlý nemovitý majetek v Anglii, Mnichově, Lausanne, Monaku či na Sardinii. Do roku 2018 mu patřil 30procentní podíl v londýnském fotbalovém klubu Arsenal.

Usmanov není jediným ruským miliardářem, který má ve vlastnictví obří jachtu. Forbes a odborníci na oceňování jachet VesselsValue jich vypátrali 32. Zároveň není Usmanov jediným ruským oligarchou, na něhož dopadají západní sankce. Kromě něj nebo Sečina se týkají i ředitele petrochemického podniku Transněfť Nikolaje Tokareva, miliardáře Pjotra Avena či bankéře Michaila Fridmana.

O svou jachtu nyní podle francouzské vlády přišel i Igor Sečin, který je označován za blízkého spojence ruského prezidenta Vladimira Putina. Jeho loď Amore Vero (italsky Opravdová láska) podle prohlášení ministerstva financí zabavili v noci na dnešek francouzští celníci v loděnici La Ciotat nedaleko Marseille. Jachta dlouhá 86 metrů tam byla od 3. ledna kvůli opravám a v čase kontroly údajně probíhaly přípravy, aby mohla předčasně odplout.

Na Sečina i Usmanova dopadly unijní sankce v pondělí. Usmanov později v prohlášení na internetových stránkách Mezinárodní šermířské federace (FIE), jejímž byl prezidentem, označil zmrazení majetku za nespravedlivé. Sedmadvacítka prý na něj sankce uvalila na základě falešných a pomlouvačných obvinění poškozujících jeho čest, důstojnost a pověst. Po uvalení sankcí Usmanov z postu prezidenta FIE odstoupil.

Americké ministerstvo spravedlnosti ve středu oznámilo, že vytvořilo zvláštní jednotku nazvanou KleptoCapture, jejímž cílem bude dohlížet na dodržování sankcí namířených proti ruským oligarchům.

Pět jachet ruských oligarchů momentálně kotví či pluje ve vodách Malediv, uvedla agentura Reuters s odvoláním na data o pohybu lodí. Ostrovní stát v Indickém oceánu nemá smlouvu o vydávání do Spojených států.