Válka na Ukrajině ONLINE: Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří na Ukrajině, myslí Trump

Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (duben 2025)
Premiér Petr Fiala (ODS) vyrazil do Užhorodou, sešel se s ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem /20.5.2025)
Ukrajinská delegace na jednání v Istanbulu. (16.5.2025)
Jednání v Istanbulu provází mimořádná bezpečnostní opatření. (16.5.2025)
150 Fotogalerie
ČTK
e15.cz , ČTK , lig

Ruský prezident Vladimir Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří ve válce na Ukrajině, myslí si americká hlava státu Donald Trump. Pokud se ukáže, že tomu tak skutečně je, odpoví Spojené státy jinak než dosud, tvrdil dnes Trump novinářům v Bílém domě.

Důležité události posledních dní:

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu zavítá na návštěvu Německa, kde se setká s kancléřem Friedrichem Merzem.
  • Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
  • Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.

Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

31. května 2023 · 13:27

Potopili jsme poslední ukrajinskou válečnou loď, tvrdí Moskva

Rusko tvrdí, že potopilo poslední významnější válečnou loď ukrajinského námořnictva. „Dne 29. května velmi přesný úder ruského letectva na kotviště lodí v přístavu Oděsa zničil poslední válečnou loď ukrajinského námořnictva Jurij Olefirenko,“ oznámila ruská armáda.

Mluvčí ukrajinského námořnictva odmítl na dotaz agentury AFP týkající se lodi odpovědět. Jurij Olefirenko je výsadková loď střední velikosti. 

Ukrajinská výsadková loď Jurij Olefirenko během cvičení v roce 2018
Ukrajinská výsadková loď Jurij Olefirenko během cvičení v roce 2018
31. května 2023 · 12:56

Rusko začalo z pohraničních okresů evakuovat děti, oznámil gubernátor

Kvůli zhoršující se bezpečností situaci začaly ruské úřady z okresů u hranic s Ukrajinou v Belgorodské oblasti evakuovat děti, ohlásil tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov.

Gladkov na telegramu uvedl, že se pod palbou opět ocitlo pohraniční ruské město Šebekino. „Situace v Šebekinu se zhoršuje. V noci, přesněji ve 03:15 (02:15 SELČ), byl na město podniknut masivní úder,“ napsal gubernátor později na telegramu, kde informoval o čtyřech zraněných.

31. května 2023 · 11:35

Von der Leyenová v Bratislavě vyzvala k podpoře Ukrajiny i západního Balkánu

Ukrajina nyní bojuje i za svobodu a hodnoty Evropy a je třeba pokračovat ve vojenské pomoci určené Ukrajincům. Zdůraznila to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. EU podle ní chce společně s Ukrajinou spravedlivý mír.

Šéfka unijní exekutivy v dnešním projevu hovořila především o ruské válce na Ukrajině a o vztazích EU s regionem západního Balkánu. Zdůraznila přitom, že Evropa se nachází ve stěžejní chvíli. Sjednotila se a uvědomila si, že musí být samostatným aktérem. V této souvislosti hovořila o Ukrajině i o Balkánu.

„Nestačí jen čekat na naše přátele mimo unii. Musíme k nim unii přiblížit. To činíme vůči Ukrajině. A s novou iniciativou pro země západního Balkánu,“ prohlásila von der Leyenová.

Ukrajina podle předsedkyně Evropské komise bojuje i za svobodu Evropy a její hodnoty, k nimž se sama hlásí. Právě to chtěl ruský prezident Vladimir Putin podle ní zničit. „To je skutečný původ této války,“ zdůraznila. „Putin očekával, že Evropa to jen akceptuje... Jak se mýlil,“ řekla také.

Von der Leyenová, která je bývalou německou ministryní obrany, se vyslovila pro pokračování vojenské pomoci Ukrajině, včetně podpory výcviku ukrajinských sil. Do konce roku podle ní má být takto vycvičeno 30 tisíc ukrajinských vojáků. „Společně s Ukrajinou chceme spravedlivý mír,“ řekla.

31. května 2023 · 07:35

Na rafinérii v Krasnodarském kraji zaútočily drony, tvrdí Kreml

V ropné rafii v ruském Krasnodarském kraji propukl požár, který podle předběžných dat způsobily bezpilotní letouny. Na telegramu to oznámil krasnodarský gubernátor Veniamin Kondratěv. Ostřelování ruského území v noci na dnešek oznámil také šéf Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

„Nejsou žádné oběti,“ napsal na telegramu Kondratěv. Plameny se rozšířily v areálu rafinerie Afipskij, na místě zasahují hasiči a situace je podle gubernátora pod kontrolou.

Gladkov na telegramu uvedl, že se pod palbou opět ocitlo hraniční ruské město Šebekino. „Podle předběžných údajů je jedna oběť,“ uvedl s tím, že na místě hoří vozidla a poškozeny jsou obytné budovy.

30. května 2023 · 21:35

Jeden z dronů, které útočily v Moskvě, byl ukrajinské výroby

Minimálně jeden z bezpilotních letounů, které v úterý ráno zaútočily na Moskvu, byl dron ukrajinské výroby UJ-22, informuje deník The Guardian. Tento typ dronů dokáže uletět až 800 kilometrů, přičemž vzdálenost mezi ukrajinskými hranicemi a ruskou metropolí činí kolem 450 kilometrů. Poradce ukrajinského prezidenta Zelenského Mychajlo Podoljak popřel, že by měl Kyjev incident v Moskvě na svědomí. Zároveň ale poněkud tajemně dodal, že k podobným útokům bude pravděpodobně docházet v Rusku častěji.  

30. května 2023 · 21:00

Ukrajina má zájem o závod výrobce britských tanků a houfnic, řekl Zelenskyj

Ukrajina má zájem, aby britská zbrojovka BAE Systems, vyrábějící tanky Challenger 2, houfnice M777 či bojová vozidla pěchoty Bradley, otevřela opravárenský a výrobní závod na Ukrajině, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj během jednání se zástupci vedení BAE Systems. Jednání prostřednictvím videokonference vedlo k předběžné dohodě, že zbrojovka na Ukrajině otevře svou kancelář, oznámila agentura Unian.

30. května 2023 · 20:15

Česko prohrálo první soud o nájem za ruské pozemky ve Stodůlkách

Obvodní soud pro Prahu 5 nepravomocně zamítl žalobu ministerstva zahraničních věcí, které požadovalo zpětně doplatit nájem za pozemky v pražských Stodůlkách. Komplex administrativních budov a bytů postavil Sovětský svaz na základě smlouvy z roku 1980, budovy před několika lety Rusko převedlo na firmu s anonymním vlastníkem na Kypru a ruskou jednatelkou. Ministerstvo se proti verdiktu odvolá.

30. května 2023 · 19:40

Řada otázek ohledně útoku dronů na Moskvu zůstává nejasných, uvedla BBC

Úterní nálet bezpilotních letounů na Moskvu se stal největším od začátku ruského vpádu na Ukrajinu. I po několika hodinách zůstává nejasné, kolik strojů útočilo, kdo je vyrobil a odkud odstartovaly, upozornila ruská redakce BBC. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že celkem útočilo osm dronů, z nichž tři zneškodnily prostředky radioelektronického boje a zřítily se, a dalších pět podle ministerstva sestřelily protiletecké systémy Pancir-S.

30. května 2023 · 19:09

Vstup Švédska do NATO do summitu ve Vilniusu je podle Stoltenberga možný

Vstup Švédska do Severoatlantické aliance (NATO) do červencového summitu ve Vilniusu je „zcela možný“. Řekl to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, a to dva dny poté, co svoji funkci na dalších pět let obhájil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Švédsko podalo přihlášku do aliance společně s Finskem loni na jaře v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Turecko spolu s Maďarskem však vstup této severské země do NATO blokují.

30. května 2023 · 17:45

Spojené státy nepodporují útoky uvnitř Ruska, uvedl Bílý dům v reakci na dronový úder v Moskvě. Podle agentury AP však také připomenul, že Kyjev čelí bombardování neustále.

30. května 2023 · 17:00

MMF dokončil první přezkum úvěrového programu pro Ukrajinu, země podmínky plní

Mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) dokončila první přezkum úvěrového programu pro Ukrajinu ve výši 15,6 miliardy dolarů (344,7 miliardy korun). Země splnila požadované podmínky, což otevírá cestu k vyplacení první splátky v hodnotě asi 900 milionů dolarů. Pracovníci MMF rovněž zlepšili svoji prognózu hospodářského vývoje Ukrajiny v letošním roce, protože ekonomika se podle nich postupně přizpůsobuje válečným podmínkám. Nyní očekávají, že hospodářství země vzroste o jedno až tři procenta, předchozí odhad se pohyboval od poklesu o tři procenta po růst o jedno procento. Dodali však, že výhled zůstává vzhledem k pokračující válce velmi nejistý.

30. května 2023 · 16:10

Bývalý ruský diplomat v rozhovoru s britskou televizí Sky News uvedl, že dronový útok na Moskvu Putina pravděpodobně velmi zaskočil. „Prezident Putin stále upřímně věří, že jeho armáda nemá konkurenci a Ukrajinci se s ní nemohou měřit,“ řekl.  

30. května 2023 · 15:44

Ruský prezident Vladimir Putin po úterním útoku dronů na Moskvu prohlásil, že protiletadlová obrana fungovala, ale je s čím pracovat, a že Rusko si promyslí, jak zareaguje.

30. května 2023 · 15:40

Šéf ruské diplomacie Lavrov v Africe obviňoval Západ a Kyjev

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý obvinil Západ, že podporuje genocidu na Ukrajině tím, že podporuje mírový plán prezidenta Volodymyra Zelenského. O něm Lavrov prohlásil, že „zničí vše ruské“ na východní Ukrajině a na Krymu. Lavrov, který hovořil v hlavním městě Burundi během své cesty po afrických státech, neposkytl žádné důkazy na podporu svého tvrzení, napsala agentura Reuters.

30. května 2023 · 15:05

Česku konflikt nehrozí, řekl Fiala k Řehkovi a možné válce s Ruskem

„České republice konflikt bezprostředně nehrozí, armáda se ale musí připravovat na všechny varianty, i ty málo pravděpodobné,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS). V Brně tak reagoval na pondělní vyjádření náčelníka generálního štábu Karla Řehky, který uvedl, že válka mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí je možná. V takovém případě by podle Řehky Česko bylo od první chvíle jejím účastníkem. Fiala k tomu dnes dodal, že je nutné chápat kontext, ve kterém byla tato slova řečena a kým byla vyslovena.