Cestuje nejvíc lidí v historii, je to neudržitelné, turismus podraží, tvrdí expertka Dolanská 

Video placeholder
Veronika Jonášová

Už jeden a půl miliardy lidí z celosvětové populace podle statistik cestuje. Je to nejvíc v historii a některá místa už se velkému náporu turistů aktivně brání. Například italské Benátky zavedly poplatek za vstup do města, celé opatření se nyní vyhodnocuje. Kapacitní omezení chystá zavést také oblíbený řecký ostrov Santorini, který je v sezoně návštěvníky tak přetížený, že na něm v podstatě není k hnutí. 

Jen na výletních lodích se sem v sezoně vypraví patnáct tisíc lidí, starosta ostrova chce jejich počet omezit na polovinu. „Turistika se dostala na předcovidová čísla, ale už je dokonce letos i předhání. Overturismus je velký problém a situace na mnoha místech ve světě je neudržitelná. Cestuje nás prostě příliš mnoho. Vztah mezi rezidenty a turisty se musí upravit,“ uvedla v pořadu FLOW expertka Nora Dolanská, která přednáší na Katedře cestovního ruchu Metropolitní univerzity v Praze. 

Důvodem je podle ní to, že se máme ekonomicky dobře, a navíc jsou k dispozici levné letenky. Cestování by podle ní přitom mělo být lehce nedostatkovým zbožím, což se podle jejích predikcí i stane. Cestování v budoucnu podraží tak, že si ho mnozí nebudou moci dovolit. 

„Cestování je krásná věc, ale měli bychom přemýšlet nad tím, zda nutně potřebujeme jet čtyřikrát za rok k moři,“ tvrdí expertka. 

Která místa jsou podle ní na světě a v Evropě nejvíce přetížená? Jaké destinace chystají další omezení po vzoru Benátek? Jaké jsou dnes trendy v cestování a jak ho změnil fenomén Airbnb? I tato témata jsme podrobně probrali s Norou Dolanskou v rozhovoru v pořadu FLOW.