Aktualizováno: Co je klíč k úspěchu? Top 10 rad od miliardářů a podnikatelů. První je přímo od Warrena Buffetta

Co je klíč k úspěchu? Top 10 rad od miliardářů a podnikatelů z pořadu FLOW. První je přímo od Warrena Buffeta

Co je klíč k úspěchu? Top 10 rad od miliardářů a podnikatelů z pořadu FLOW. První je přímo od Warrena Buffeta Zdroj: Grafika e15

Veronika Jonášová
Diskuze (1)

Toto je výběr deseti nejzajímavějších rad podnikatelů a miliardářů, které jsme si v uplynulém roce pozvali do videopořadu FLOW. Pořadí jsme určili podle odhadnutého majetku – na prvních místech jsou ti nejbohatší, včetně zahraničního investora, který se učil přímo od slavného Warrena Buffetta.

10. Vojtěch Nemrava: Dělejte, co vás baví – a po svém!

Video placeholder
FLOW: Gastronomie v Česku je často lepší, než v Berlíně, či v Kodani, tvrdí Nemrava z kulinářského Ze Mě projektu • Zdroj: e15

Je mu teprve 29 let a už patří mezi špičku české gastronomie. Vojtěch Nemrava, nejmladší podnikatel v našem výběru, je příkladem toho, jak lze změnit kariéru a jak se z kancelářského křesla propracovat až k úspěchu v kuchyni. Původně pracoval v úplně jiném oboru, ale vášeň pro jídlo ho zkrátka zlákala.

Jeho projekt Ze Mě dnes zahrnuje širokou škálu aktivit, ale páteří byznysu je exkluzivní zážitkový catering. Ten staví na nekompromisní kvalitě a čerstvých lokálních surovinách. Čísla hovoří za vše: zatímco v roce 2023 se projekt pyšnil obratem devět milionů korun, za rok 2024 to byl podle Nemravy už dvojnásobek. A ani letos se nechystá zpomalit a plánuje růst stejným tempem.

Nemrava začínal s pár kamarády, ale dnes má v týmu už patnáct lidí, jak prozradil v našem lednovém rozhovoru. Klíč k jeho raketovému vzestupu? Podle něj je to právě umění obklopit se správnými lidmi, být autentický, dělat si věci po svém, a hlavně se věnovat tomu, co vás skutečně baví. Pokud tohle dodržíte, lidé to prý ocení a úspěch na sebe nenechá čekat. „V gastronomii lidé neodpouští, takže je potřeba být dobrý,“ dodal Nemrava v pořadu FLOW, který si nyní můžete připomenout. 

9. Tomáš Šebek: „Ne“ není odpověď! Dělejte chyby, nenechte se odbýt, jednou to vyjde

Video placeholder
FLOW: Zdravotnictví jede z kopce. Musíme investovat do prevence, jinak zkolabuje, říká Tomáš Šebek

Tomáš Šebek – jméno, které zná snad každý. Multitalentovaný lékař, úspěšný podnikatel, humanitární pracovník a autor bestsellerů. Zdá se, že se mu daří vše, na co sáhne. Jeho cesta k úspěchu však nebyla přímočará. Prošel si mnoha odmítnutími a udělal spoustu chyb. A právě ty ho podle něj posouvaly vpřed.

Jako zakladatel společnosti MeDitorial, která pod sebou sdružuje čtyři firmy, včetně projektu uLékaře.cz s obratem v desítkách milionů korun, se svým týmem prošlapal v Česku cestu telemedicíně. Když s tímto vizionářským projektem začínal, obešel dvaapadesát investorů a všichni ho prý odmítli. Nenechal se však odradit. 

„Vyhodili mě dveřmi a vrátil jsem se oknem,“ vzpomíná Šebek v rozhovoru pro FLOW. Jeho životní filozofií je totiž mimo jiné „nikdy se nevzdávat“. Statisticky to podle něj totiž prostě jednou vyjde. „Jsem ochotný a připravený dělat celou řadu chyb a mít hodně neúspěchů. Vím, že třeba v podnikání devatenáctkrát neuspěji, ale dvacátý pokus statisticky vyjde. To radím i mladším kolegům: nebát se dělat chyby, ale poučit se z nich a jít dál,“ říká Šebek, který píše také veleúspěšné knížky, které lámou rekordy v prodejnosti. 

I tady razí metodu nenechat se odbýt. „Jeden z vydavatelů mi před lety napsal k mé knížce, abych se dál věnoval svému řemeslu a dělal chirurgii. Ale pro mě je tohle motor: pokud se mi něco nedaří, tak se snažím to zlomit,“ uzavírá spisovatel, jehož poslední knížka získala Magnesii literu. 

Jak se na to dnes tváří vydavatel, který kdysi Šebka odmítl s tím, že nemá talent? I to jsme probrali v rozhovoru pro FLOW, dozvíte se to v závěru rozhovoru.

8. Martin Bernátek: „Prodat lze cokoliv, stačí to správně prezentovat“

Video placeholder
FLOW: Snažím se v Porshe předjet pistáciovou Fabii. Cílem je mít do dvou let obrat 50 milionů, říká o svém novém byznysu zakladatel Ovečkárny Bernátek • Zdroj: e15

Martin Bernátek je příkladem self-made mana, který se z pozice obyčejného automechanika vypracoval až mezi úspěšné byznysmeny. Dnes stojí za firmou OlaOla, která se specializuje na doplňky stravy.

Jeho obchodní triumf se však pojí s fenoménem zvaným Ovečkárna. S tou se mu povedl neuvěřitelný byznysový úspěch: původně obyčejný stánek z trhu s výrobky z ovčí vlny přetavil zlínský podnikatel v obří e-commerce byznys s milionovými obraty, který se řadil mezi třicítku nejrychleji rostoucích firem ve střední Evropě. V roce 2023 pak firmu prodal za odhadovanou stamilionovou sumu společnosti Enterstore, spadající pod holding Hartenberg.

„Při podnikání musíte umět definovat zákazníka, produkt správně nafotit a odkomunikovat. Tak jsem to udělal i já. Ovečkárna byla bytový textil, toho tady v Česku máte bambilion. My jsme to uchopili, udělali hezké fotky a odkomunikovali. A zničehonic se to rozjelo a fungovalo,“ shrnuje svůj recept na úspěch. 

Zní to otřepaně, ale tvrdí, že začátky podnikání podle něj v Česku nejsou jednoduché. „Je mnoho programů, kde vás učí, jak podnikat. Ale nejdůležitější jsou peníze a vstupní investice. A to vám v Česku nikdo jen tak nepůjčí,“ dodává Bernátek ve FLOW. Co ještě radí začínajícím podnikatelům? Podívejte se na rozhovor.

7. Martin Wichterle: „Musí vás to bavit. Odvaha posouvá“

Video placeholder
FLOW: Česko musí umět žít bez Německa. Přesunout výrobu jen do Ameriky je nemožné, chybí tam kvalifikovaní lidé, říká podnikatel Wichterle • Zdroj: e15

Martin Wichterle je významný český podnikatel, který má mnoho aktivit. Je majitelem strojírenského holdingu Wikov Industry, výrobce průmyslových převodovek a vodních turbín, a skláren Bomma a Rückl. Mimoto je také členem představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR, místopředsedou správní rady UMPRUM, předsedou Asociace českého průmyslového designu a stál u zrodu projektu Druhé ekonomické transformace.

Nefiguruje ve veřejných žebříčcích českých miliardářů, ale jeho firmy mají stamilionové obraty. Sám tvrdí, že toho dělá hodně a žije ve velkém smyku. Klíčem k úspěchu je podle něj vášeň pro práci: musí to člověka prostě bavit. „Dělám to všechno kvůli tomu, že mě to baví, jinak bych to nedělal,“ uvedl v rozhovoru pro FLOW původně vystudovaný geolog, který se ke sklářství dostal náhodou.

Důležitým tématem je pro Wichterleho odvaha. „Aby se Česká republika posunula, potřebuje odvážného lídra, který bude dělat i nepopulární rozhodnutí a půjde proti průzkumům veřejného mínění. Odvaha je o tom, že nějaký náčelník kmene by měl říct tlupě, že se teď budeme prosekávat lesem a třeba to bude i chvíli bolet,“ řekl v rozhovoru, který si můžete připomenout. 

6. Igor Rattaj: „Vydržet a vzít krizi jako novou šanci“

Video placeholder
FLOW: Rozhovor s podnikatelem Igorem Rattajem • Zdroj: e15

Tento klíčový hráč v cestovním ruchu a majitel Tatry Mountain Resorts nefiguruje v oficiálních žebříčcích miliardářů, ale jeho majetek média a veřejné zdroje na miliardy odhadují. 

Jeho byznys dostal nedávno výrazně zabrat během koronavirové pandemie, ale nepoložil se. Rattaj v rozhovoru pro FLOW vzpomínal na to, že krize mu naopak pomohla nějaké věci přenastavit a byznys pročistit. 

„Covid nám ukázal, že se musíme umět připravit na to, že do byznysu může vždy něco zasáhnout, i když myslíme úplně na všechno. I tak může přijít něco, na co nikdo nemyslel. Celková ztráta byla okolo 35 milionů eur, což je asi miliarda korun. Nesložili jsme se a přežili jsme to a hned po covidu se nám začalo enormně dařit, brzy jsme překonali předcovidová čísla,“ vzpomínal Rattaj ve FLOW.

5. Jannis Samaras s rodinou: „Tvrdá práce a umění vidět šance“ 

Video placeholder
FLOW: Kofola roste, daň z cukru na nápoje není fér a politikům nejde o zdraví lidu, varují otec a syn Samarasové • Zdroj: e15

Úspěšný podnikatel stojí za lovebrandem Kofola. Jeho odhadovaný majetek se podle dostupných žebříčků pohybuje okolo 3,5 miliardy korun. Sám otevřeně mluví o tom, že nemá žebříčky rád a nechce v nich figurovat. Úspěch v byznysu přičítá především tvrdé práci. 

„Bez tvrdé práce nejde vůbec nic. Koneckonců i ti, kteří vyhrají v loterii, tak sázejí dlouho. Pak je to o mixu talentu na byznys a umění chopit se šance. Lidé musí umět vidět otevřená okna a příležitosti po cestě,“ uvedl Jannis Samaras v červencovém FLOW. 

V Kofole působí i se svým synem Alexandrosem. „Rodina má před byznysem vždy přednost,“ vysvětluje. Alexandros i s Jannisem vystoupili ve FLOW v prvním společném rozhovoru. Syn přiznal, že je pro něj táta inspirací. „Táta mluvil vždy o tom, že na cestě životem narazíme na otevřená okna, to jsou příležitosti, které buď vezmeme, nebo je necháme být. Někdy je to dobrá šance, někdy naopak chyba,“ vysvětlil mladší ze Samarasů.

4. Vlastislav Bříza starší: „Kdo má vizi, dojde k cíli i se zlomenou nohou“

Video placeholder
FLOW: Zvažujeme o přesunu výroby do Ameriky. Závod v Rusku jsme odepsali, ani se tam nedovoláte, říká Bříza z Koh-i-nooru • Zdroj: e15

Majitel a generální ředitel společnosti Koh-i-noor Hardtmuth, který se pravidelně umisťuje v horních příčkách seznamů nejbohatších lidí, začínal v podstatě od nuly: jeho první byznys byla půjčovna lodiček, kterou si pořídil v privatizaci. Poslední odhad jeho majetku se nyní pohybuje kolem 3,9 miliardy korun. 

V rozhovoru pro FLOW Bříza prosazuje myšlenku, že klíč k úspěchu je komplexní téma. „Vše se dá urychlit, ale nic se nedá přeskočit,“ dodal. Je důležité mít vizi. Ale ideály podle něj potřebují nejen křídla, ale také terén, aby mohly vzlétnout. „Proto i doba vám musí vyjít a přát vám štěstí,“ vysvětlil. 

Bříza kdysi vše vsadil na jednu kartu: zadlužil se, aby koupil Koh-i-noor. „S půjčkou jsem obrovsky riskoval, dochází mi to až dneska. Hrozilo nám se ženou, že nám nezbyde nic kromě tisícovky a snubního prstenu,“ bilancoval v rozhovoru majitel holdingu, který dnes stojí na několika byznysových nohách a zdaleka nejde už jenom o výrobu tužek. 

3. Dalibor Dědek: „Být užitečný, sám přispět ke změně“

Video placeholder
FLOW: Pokud se někdy Čína rozhodne nám škodit, bude to fatální. Proto vyrábíme i v Evropě, říká miliardář Dědek • Zdroj: e15

Spoluzakladatel a majitel skupiny Jablotron patří mezi největší české mecenáše a filantropy. Jeho majetek odhadl e15 magazín ve svém žebříčku naposledy na 7,6 miliard korun. Jeho životní filosofií je, že nedělá byznys pro peníze, ale chce být užitečný a přispět k lepšímu světu. 

„Babička mě učila, že pokud mi vadí nepořádek na ulici, mám se sám sehnout a vyhodit odpadky do koše, ne si někde stěžovat,“ uvedl v rozhovoru pro FLOW konkrétní příklad podnikatel, který se mimo jiné dělí každý rok o zisk se svými zaměstnanci. „Každý z nás by chtěl žít v lepším světě. Buď můžeme naříkat, jak se máme hůř než ve Švýcarsku, nebo se můžeme snažit k tomu sami přispět,“ dodal.

Výčet všech jeho aktivit, které vedou ke zlepšování života lidí, je obří. Mimo jiné patří mezi podnikatele, kteří se výrazně zasazují o podporu válkou strádající Ukrajiny. „Je to už klišé, ale kdyby Ukrajinci Rusy nezastavili, tak půjdou dál. A naši spojenci by to začali řešit až ve chvíli, kdy by byli někde u Norimberku,“ řekl ve FLOW Dědek, který je zakladatelem a předsedou správní rady Nadačního fondu pro Ukrajinu, která stojí za iniciativou Dárek pro Putina. Za dobu existence iniciativa shromáždila na podporu Ukrajiny téměř miliardu korun. 

2. Martin Vohánka: „Mít chuť se posouvat, peníze nesmí být motor“

Video placeholder
FLOW: Revoluce v kamionové dopravě? Miliardář Vohánka chce změnit trh, svůj projekt přirovnává k Applu • Zdroj: e15

Vohánka je zakladatel a majitel společnosti Eurowag, který se řadí mezi nejvýznamnější české boháče. Jeho majetek magazín e15 loni odhadl na necelých osm miliard korun. Patří zároveň mezi největší filantropy. Peníze podle něj nesmí být a ani nejsou v životě hlavním motorem.

„Peníze jsou až vedlejší produkt úspěchu a tohle říkám i všem dětem na přednáškách. Já osobně jsem prostě chtěl mít každý den dobrý pocit z toho, co dělám, a posouvat se. Chtěl jsem dělat něco užitečného, peníze s tím pak samy přišly,“ popsal miliardář svou cestu ve FLOW.

Ve svém byznyse se snaží podle svých slov měnit jedno odvětví kamionové dopravy tak, aby bylo čistší, bezpečnější a efektivnější. V rozhovoru dále uvedl, že nejdůležitější je v životě mít správný vztah k sobě, k rodině a poté k okolí. 

1.Guy Spier: Víc si věřit, sázet na intuici a investovat do zdraví

Video placeholder
FLOW: Nejlepší investice? Najdete je v Číně, Indii i Turecku, říká slavný finančník Guy Spier • Zdroj: e15

Světový finančník a investor Guy Spier vlastní majetek, který zahraniční zdroje a média odhadují na sumu vyšší než 10 miliard korun. V tomto výběru jde tedy o nejbohatšího podnikatele a zároveň jediného, který není původem z České republiky. 

Spier žije ve Švýcarsku a do Prahy zavítal na podzim na konferenci e15 Shifts. Je světově známý jako muž, který si vydražil charitativní večeři s legendárním Warrenem Buffettem. A tohle byla podle něj jedna z nejlepších investicí v životě. 

Za stolování se slavným investorem zaplatil Spier ještě s přítelem a indickým finančníkem Mohnishem Pabraiem před patnácti lety 650 tisíc dolarů. Dnes už se přitom draží za 19 milionů dolarů.

Spier původně pracoval na Wall Street, po třicítce sebral odvahu a změnil kariéru. Přestěhoval se do Švýcarska a založil si vlastní investiční fond Aquamarine Fund, kde obhospodařuje finance v hodnotě necelé půl miliardy dolarů. 

„I v tomhle mi pomohlo setkání s Buffettem. Inspiroval mě k tomu, že jsem si začal víc věřit a víc sázet na vlastní pocity a intuici. Díky tomu jsem se odvážil změnit svůj život od základu a začít s novou kariérou,“ uvedl Spier v rozhovoru pro FLOW. 

Co přesně mu Buffett ještě poradil a jaký je při osobním setkání? Dozvíte se v rozhovoru. 

Vstoupit do diskuze (1)