Emmanuel Macron zvítězil v prezidentských volbách. Získal 58,55 procenta hlasů

Podle prvních projekcí zvítězil ve francouzských prezidentských volbách současný šéf Elysejského paláce Emmanuel Macron. Získal kolem 58 procent hlasů a stejně jako před pěti lety porazil Marine Le Penovou.

Podle prvních projekcí zvítězil ve francouzských prezidentských volbách současný šéf Elysejského paláce Emmanuel Macron. Získal kolem 58 procent hlasů a stejně jako před pěti lety porazil Marine Le Penovou. Zdroj: Reuters

Druhé kolo stejně jako v roce 2017: Le Penová vs. Macron.
2
Fotogalerie

Francouzský prezident Emmanuel Macron v nedělním druhém kole prezidentských voleb obhájil mandát se ziskem 58,55 procenta hlasů. Jeho krajně pravicová soupeřka Marine Le Penová získala 41,45 procenta. Účast dosáhla necelých 72 procent. Výsledky hlasování zhruba odpovídají projekcím, které zveřejnila francouzská média v neděli večer po uzavření volebních místností. Ty připisovaly Macronovi vítězství s asi 58 procenty hlasů a Le Penové kolem 42 procent. Agentura DPA uvedla, že ačkoli je Macronovo vítězství přesvědčivé, získal francouzský prezident podstatně méně hlasů než ve volbách roku 2017, kdy si připsal 66,1 procenta.

Prezident ve svém vítězném povolebním projevu projevu uznal, že dostal hlasy části voličů, kteří chtěli zastavit krajní pravici, ale příliš ho nepodporují. Bere to jako velký závazek a chce být nejen kandidátem, ale prezidentem pro všechny. Připomněl také válku na Ukrajině, význam Evropské unie, rovnost mužů a žen nebo ekologii.

Na rozdíl od své poražené soupeřky Le Penové ji ve svém projevu zmínil. Odmítl pískání davu a řekl, že je potřeba respektovat všechny názory, jak krajní pravice, tak těch, kteří na protest volit nešli.

"Myslím na ty, kteří volili Marine Le Penovou (...), protože od této chvíle už nejsem kandidátem jednoho tábora, ale prezidentem všech. Vím, že mnoho našich spoluobčanů, kteří se dnes rozhodli pro krajní pravici a také hněv a nesouhlas, které je přiměly k volbě tohoto projektu, si žádají odpověď. Je to má odpovědnost," slíbil politik.

V některých velkých francouzských městech vypukly po oznámení očekávaných výsledků protesty. V centru Paříži podle médií policie rozháněla demonstranty nespokojené s výsledkem slzným plynem stejně jako v Rennes, kde protestující i zapálili v ulicích barikádu. Demonstrace o několika stovkách lidí jsou hlášeny rovněž z Marseille, Toulouse, Lyon, Nantes, či ze Štrasburku.

Macron se stane prvním francouzským prezidentem, který dokázal obhájit svůj mandát za posledních 20 let. Naposledy se to podařilo Jaquesu Chirakovi v roce 2002. Le Penovou nicméně zjevně porazí s výrazně menším náskokem než v roce 2017, což podle pozorovatelů odráží nespokojenost mnohých Francouzů s dosavadním vedením země.

O té svědčí i výjimečně nízká volební účast, k urnám podle odhadů nepřišlo mezi 27,8 a 28,8 procenty voličů. Letošního druhého kola voleb se tak zúčastnila nejmenší část elektorátu za posledních více než 50 let.

Ke znovuzvolení francouzským prezidentem už Macronovi pogratuloval český premiér Petr Fiala (ODS). „Francie je náš důležitý partner, máme zájem rozvíjet intenzivně naše vztahy a naše předsednictví EU přímo navazuje na to francouzské. Přeji Emmanueli Macronovi, ať se mu ve funkci i nadále daří,“ napsal Fiala na Twitteru.

Přidala se také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta francouzskému prezidentovi vzkázala, že se těší na pokračování skvělé spolupráce pro budoucnost EU. Voliči Emmanuela Macrona vyslali jasný proevropský signál, je přesvědčen německý kancléř Olaf Scholz.

Podstatnými daty po dnešních prezidentských volbách budou 12. a 19. červen, kdy se ve Francii konají parlamentní volby. Ty rozhodnou o tom, s jakou vládou bude dnes zvolený prezident spolupracovat, a zda budou ze stejného politického tábora.

Hlasování začalo už v sobotu ve francouzských zámořských oblastech. Jako první ve druhém kole odevzdal svůj hlas 90letý muž ze zámořského společenství Saint Pierre a Miquelon u západního pobřeží Kanady. Volební místnosti se pak otevřely i na francouzských územích v Karibiku, Tichomoří a v Indickém oceánu.