Corbyn chce v Británii nové volby kvůli "neschopnosti" Mayové | E15.cz

Corbyn chce v Británii nové volby kvůli "neschopnosti" Mayové

ČTK

Vůdce britské opozice Jeremy Corbyn se chce pokusit o vypsání nových parlamentních voleb. Corbynovi labouristé vyšli z voleb, které se konaly 8. června, posíleni, zatímco konzervativci premiérky Theresy Mayové sice vyhráli, ale v parlamentu ztratili většinu. "Pokusím se vynutit předčasné všeobecné volby," řekl Corbyn listu.

Předseda Labouristické strany také řekl, že považuje za "nesmyslné", když se šéfka vlády může udržet u moci, přestože "zřejmě není schopná dohodnout se dva týdny po volbách (na podpoře) s DUP (stranou severoirských unionistů)".

Konzervativní strana ministerské předsedkyně má nyní v 650členné Dolní sněmovně jen 317 poslanců. K získání většiny v této parlamentní komoře proto potřebuje podporu deseti zákonodárců malé konzervativní severoirské strany DUP.

Dosavadní jednání mezi konzervativci a unionisty však zatím k uzavření žádné dohody nevedla. Vláda by tak mohla 29. června neuspět při plánovaném hlasování sněmovny o důvěře.

Corbyn poté, co vláda 21. června předložila svůj program, oznámil, že je přepraven Mayovou vystřídat. "Jsme připraveni vytvořit menšinový kabinet, jestliže se vláda zhroutí, což se klidně může stát," prohlásil před poslanci.

V pátek Corbyn poprvé v průzkumech předstihl Mayovou. V odpovědi na otázku, který politik by nejlépe vykonával úřad předsedy vlády, mu podle agentury YouGov dalo hlas 35 procent dotázaných, zatímco Mayové 34 procenta. Následovalo Corbynovo prohlášení o snaze prosadit nové předčasné volby.

Nárok na penze i zdravotní péči: Mayová načrtla budoucí práva lidí z EU v Británii
Jak bude Británie respektovat práva občanů EU po brexitu? Evropské země prý návrh Mayové zklamal

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!