Protestní voliči budou absentovat. Referendum o vládě zabere jen ve velkých městech | E15.cz

Protestní voliči budou absentovat. Referendum o vládě zabere jen ve velkých městech

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Snaha opozičních uskupení ANO a SPD proměnit nadcházející komunální a senátní volby v test spokojenosti s vládou Petra Fialy bude částečně úspěšná v největších městech. V menších obcích však stranické dresy proti kandidátům, jež lidé znají, moc nezaberou. Předpokládají to politologové, které oslovil deník E15. Celostátně podle nich hnutí Andreje Babiše v souboji o zastupitelstva dosáhne maximálně na třetí příčku, v Senátu může mírně posílit.

Ze stran a hnutí se po minulých komunálních volbách v počtu získaných mandátů umístilo ANO na pátém místě za první KDU-ČSL, druhou ODS, třetím STAN a čtvrtou ČSSD. Drtivou většinu pozic obsadila stejně jako v minulosti místní sdružení nezávislých kandidátů.

„ANO letos zvolilo racionální strategii, chce

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Komunální volby 2022

V Česku proběhnou v září 2022 komunální volby. Termín vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman. Komunální volby, jinak také volby do zastupitelstva, se uskuteční společně se senátními volbami. Kdy se konají volby? Jak funguje volební systém? Kdo může volit a kdo může kandidovat? Čtěte přehledný článek na téma Komunální volby 2022.

Komunální volby: Jak volit?

Přečtěte si podrobný speciál, jak volit v komunálních volbách a jaký postup platí pro volby do Senátu. V obou případech potřebujete volební lístky, které vhodíte do uren ve volebních místnostech. Volební systém a pravidla se však liší.

Volební místnosti

Co jsou volební okrsky a volební obvody. Pojmy se zásadně liší. Přečtěte si, kde najdete volební místnosti a jak v nich volit.

Volby v Praze

Komunální volby v Praze znamenají, že si Pražané volí nové zastupitele. Z volebních výsledků a následných jednání vzejde nový primátor hlavního města Prahy. Podívejte se, kdo jsou nejvážnější kandidáti na pozici primátora v hlavním městě.

Kandidáti a výsledky voleb

Možná vás bude také zajímat, jak funguje volební komise, případně jak se stát jejím členem a jak vysoká bývá obyčejně volební účast. Na webu E15 vám přineseme i přehled kandidátů do zastupitelstva a výsledky voleb.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery