Volby 2018 | Jak je v Česku bezpečno? Prezidentští kandidáti se neshodnou | E15.cz

Jak je v Česku bezpečno? Prezidentští kandidáti se neshodnou

simao, Blesk.cz

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Mirek Topolánek, Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Vratislav Kulhánek, Petr Hannig a Jiří Hynek se sešli k první debatě roku 2018 ve studiu Blesku. Bez Miloše Zemana, který vyhlásil bojkot debat. Řešila se mimo jiné otázka bezpečnosti a to, zda se jednotliví kandidáti cítí být v Česku něčím ohroženi.

Expremiér Mirek Topolánek uvedl, že se cítí ohrožen řadou věcí. Dostal se přitom i k migrantům a teroristům. „To nebezpečí nejsou samozřejmě jenom ti uprchlíci, nebo ti, co prohráli tu válku, bojovníci ISILu, kteří se teď začnou rozšiřovat zpátky po EU a někteří pro ně chystají pro ně sociální programy,“ uvedl Topolánek v superdebatě Blesku. A varoval před radikalizací umírněných muslimů v EU.

Topolánek se cítí být ohrožen i nevyjednáváním Evropské komise a EU ohledně Dublinu 4, nového azylového a migračního práva, které nás může postavit „do ofsajdu“ při rozhodování, kdo má a kdo nemá žít na našem území.   

Bývalý šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš vrátil o chvíli později úder Topolánkovi. Ten totiž uvedl, že otázky bezpečnosti, migrace či šíření politického islámu před jeho vstupem do kampaně v debatách příliš neregistroval a je proto rád, že je do kampaně vnesl.

„Já jsem chtěl jenom korigovat pana Topolánka, který říká, že až s jeho příchodem do debat byl vůbec vnesen problém imigrace, islámu. Já jezdím po kontaktní kampani od jara letošního roku a na všech debatách s veřejností tato debata jsou otevírána a bavíme se o nich neustále,“ oponoval Drahoš, který prý bezpečnost České republiky považuje za jedno ze zásadních témat. Topolánek dle něj vstoupil do kampaně poměrně pozdě a má pocit, že do ní vnesl nějaká témata. „Není to pravda,“ míní Drahoš.

„Domnívám se, že největší ohrožení jsme my sami. Tím, že budeme podceňovat nebezpečí, které je kolem nás. Ono je to s tím nebezpečím tak trochu jako s čištěním zubů. Vy si čistíte zuby proto, aby byly zdravé. A nezačnete si je čistit, až když vám vypadají,“ uvedl Jiří Hynek, manažer a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

Česko je šestou nejbezpečnější zemí na světě, zaznělo v dalším průběhu debaty. „Musí zůstat klidným srdcem v neklidném těle Evropy. A proto žádný imigrant,“ říká Petr Hannig. 


Přečtěte si podrobné profily Miloše Zemana, Jiřího Drahoše, Mirka Topolánka a Michala Horáčka


Podle Drahoše je přitom třeba při otázce bezpečnosti jasně říci, kam patříme. „Nepatříme na východ, nepatříme směrem k Rusku a Číně a patříme do Evropy,“ podotkl Drahoš s tím, že nesouhlasí s Hannigem, že by se rapidně snižovala bezpečnost.

„Já se cítím na rozdíl od ostatních v této zemi velmi bezpečně. A myslím si, že většina občanů, kdyby neposlouchala příliš mnoho politiky a kdyby neposlouchala příliš mnoho televize a denního tisku, tak že by se cítili bezpečně rovněž,“ doplnil další z osmičky kandidátů Vratislav Kulhánek, někdejší šéf Škody Auto.

Podle Kulhánka jde o nebezpečí, která „v zásadě jsou kdesi v dáli a je otázka, bůh ví jestli“. „Mně občas nahání velkou hrůzu i vyjadřování pana Okamury a některých čelných představitelů SPD. Protože to riziko zdaleka není takové,“ vymezil se Kulhánek proti šéfovi SPD Tomiovi Okamurovi. 

Někdejší poradce Václava Havla a bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer naopak upozornil, že se věci, které se dějí na hranicích Evropy, týkají přímo i nás. „Když se podíváme na evropský prostor, tak skutečně na hranicích evropského prostoru dochází k obchodování s lidmi, bují otrokářství a my si musíme představit, že nejsme na ostrově, to se týká také nás,“ varoval.


Více čtěte na Blesk.cz >>>


Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Nejnovější zpravodajství z voleb prezidenta ČR sledujte na Info.cz

Autor: simao, Blesk.cz
 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách?

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Jak volit ve volbách do Senátu?

 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!