Volby 2018 | ČEZ - jak může výhra Zemana pomoci Benešovi | E15.cz

Znovuzvolení Zemana pomůže i šéfovi ČEZ

Znovuzvolení Zemana pomůže i šéfovi ČEZ
Daniel Beneš
• 
ZDROJ: jiři koťátko

Vladan Gallistl

Nejen nejbližší okolí prezidenta Miloše Zemana může těžit z jeho znovuzvolení, ale i šéf ČEZ Daniel Beneš. Nad ním drží Zeman dlouhodobě ochrannou ruku proti premiérovi Andreji Babišovi, který Beneše nemá příliš v lásce. 

Žádné velké veletoče ve vedení polostátního energetického koncernu ČEZ se v nejbližší době konat nebudou. Během víkendu se jasně potvrdilo to, o čem se už týdny v byznysových kruzích hovoří: nad šéfem ČEZ Danielem Benešem drží ochrannou ruku prezident Miloš Zeman.

Beneš se objevil v suitě přátel, jak je označil samotný Zeman, během mítinku po jeho znovuzvolení. „Je to pravděpodobně posílení Benešovy pozice ve vyjednávání s potenciálním novým premiérem,“ komentuje Benešovu účast analytik České spořitelny Petr Bártek.

Účast Beneše u Zemana nebyla politicky angažovaná, tvrdí ČEZ

Podpora prezidenta je pro Beneše životně důležitá, protože ho nemá rád šéf hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš, který v minulosti označoval ČEZ za vrchol českého „Palerma“. A to v době, kdy energetickému koncernu vládlo duo Martin Roman a právě Beneš, který byl dlouhodobě Romanovou pravou rukou.

Babiš proto dlouhodobě usiluje o nahrazení Beneše v čele ČEZ a o ovládnutí největší polostátní firmy. Tomu však v minulosti bránili sociální demokraté a lidovci, kteří byli koaliční partneři ANO. A rovněž i prezident Miloš Zeman, jenž se Beneše zastával. „Vždy ho v případě Babiše bránil. Má Zemanovu podporu,“ uvádí dobře informovaný zdroj. Podle něj se šéf ČEZ stýkal se Zemanem „po celou dobu prezidentování“.

Baterie a revoluce v energetice: Pět otázek, na něž musíte znát odpověď

Vazby mezi Zemanem a Benešem jsou podle několika zdrojů E15 dlouhodobé a v osobní rovině. „Znají se přes Benešova otce již z 90. let. Zeman k nim chodil do rodiny,“ uvádí jeden ze zdrojů s tím, že Benešův otec Antonín obnovoval po roce 1989 sociální demokracii.

Dlouhodobý vztah se Zemanem potvrdil pro iRozhlas.cz i samotný Beneš. „Tykám si s Milošem Zemanem od počátku devadesátých let. V té době on v politice začínal a já jsem s ČEZem neměl zdaleka nic společného. Proto jsem ho přišel do štábu pozdravit a podpořit,“ řekl Beneš.

Tažení ČEZ na Balkáně se chýlí ke konci. Po třinácti letech se stahuje

Samotný ČEZ odmítá, že by se jeho šéf politicky angažoval. „Skupina ČEZ a jeho představitelé se vždy chovají apoliticky,“ tvrdí mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že Beneš prezidenta podpořil po volbách.

Nicméně za současné situace na politické scéně se prezidentova náklonnost může hodit. Právě Zeman může být klíčovým faktorem pro sestavení další Babišovy vlády. V rámci vzájemných dohod na ose Babiš-Zeman se tak možná octne i setrvání Beneše v čele ČEZ.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Nejnovější zpravodajství z voleb prezidenta ČR sledujte na Info.cz

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!