Španělská vláda páchá státní převrat, reagují katalánští separatisté na omezení autonomie | E15.cz

Španělská vláda páchá státní převrat, reagují katalánští separatisté na omezení autonomie

ČTK

Katalánští separatisté označili rozhodnutí ústřední vlády v Madridu převzít kontrolu nad regionem za státní převrat a nástup totalitarismu. Španělský premiér Mariano Rajoy dnes oznámil, že sesadí katalánskou regionální a omezí působnost tamějšího parlamentu.

"Pojďme dnes, více než kdy jindy, bránit demokracii a občanská a politická práva," reagoval na twitteru katalánský vicepremiér Oriol Junqueras. Politik ze separatistické Republikánské levice Katalánska (ERC) přislíbil účast na plánované demonstraci v Barceloně a "postavit se tak totalitarismu".

Předsedkyně ERC Marta Rovirová prohlásila, že Rajoyovy kroky představují "státní převrat", který má za cíl rozdrtit katalánskou samosprávu a její tužbu odtrhnout se od Španělska.

ERC je součástí vládní aliance Společně pro ano (JXSí) katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který má ve 21:00 SELČ reagovat na záměry Rajoyovy vlády. Puidgemont se rovněž slíbil zúčasnit demonstrace.

Madrid převezme kontrolu na Katalánskem, uspořádá tam volby

Barcelonská starostka Ada Colauová, která kritizovala Puigdemontovo vyhlášení nezávislosti na základě kontroverzního referenda z 1. října, které vzápětí pozastavil, odsoudila i dnešní Rajoyovo rozhodnutí. Podle ní jde o "vážný útok" proti katalánské regionální autonomii.

V Madridu Rajoyovo oznámení kritizovala opoziční protestní strana Podemos, jejíž zástupce Pablo Echenique oznámil, že se tím jen zvýší úsilí této formace, aby padla Rajoyova vláda. Naopak strana centristická strana Ciudadanos opatření uvítala. Její předseda Albert Rivera se tím ukončí rozbroje v Katalánsku a vrátí tak klid do podnikatelských sfér v regionu.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!