Madrid převezme kontrolu na Katalánskem, uspořádá tam volby | E15.cz

Vše o inovacích

Vše o  inovacích Vstoupit do speciálu

Madrid převezme kontrolu na Katalánskem, uspořádá tam volby

ČTK

Španělská vláda převezme částečnou kontrolu nad doposud autonomním Katalánskem s cílem tam obnovit ústavní pořádek a uspořádat nové volby do tamějšího regionálního parlamentu. Oznámil to v přímém televizním přenosu španělský premiér Mariano Rajoy po mimořádném zasedání ústřední vlády v Madridu.

S podporou španělského Senátu, ve kterém má vládní Lidová strana převahu, hodlá ústřední vláda sesadit katalánský regionální kabinet v čele s jeho předsedou Carlesem Puigdemontem. Také podle Rajoye chce částečně omezit působnost regionálního parlamentu, například nejmenovat do jeho předsednictví členy sesazené vlády, jejíž povinnosti převezme náhradní administrativa.

Rajoy tvrdil, že tím Katalánsko nezbavuje autonomie, ale že mají být sesazeni jen představitelé, kteří porušili zákony. Předčasné volby v regionu by se měly konat do šesti měsíců, případně i dříve. Podle Rajoye je cílem těchto opatření obnovit také národní sounáležitost mezi obyvateli regionu a zbytku Španělska. Také má být zajištěna "neutralita institucí v Katalánsku", "sociální péče a hospodářský růst" i "práva a svobody všech Katalánců".

Vláda tak chce s pomocí Senátu, který o její žádosti bude jednat a hlasovat v pátek, aktivovat článek 155 španělské ústavy, což doposud žádná jiná vláda za čtyři desítky let španělské demokracie neudělala.

Nezávislé Katalánsko s eurem by mělo postavení Kosova, říká expert na evropské právo
Glosa Jana Havligerové: Zeman zabije dvě mouchy jednou ranou

Autor: ČTK
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!