Česko nemá dost ropných rezerv, neplní tím směrnici. Jejich navýšení ale vláda neschválila | e15.cz

Česko nemá dost ropných rezerv, neplní tím směrnici. Jejich navýšení ale vláda neschválila

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vláda neschválila doplnění ropy nebo ropných produktů do státních zásob, které požadovala Správa státních hmotných rezerv. Česko přitom letos přestalo plnit evropskou směrnici o výši nouzových zásob těchto produktů. Evropská unie požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní. Česko má nyní zásoby na 87 dní.

"Znamená to pro nás, že nadále budeme porušovat zákon ČR a evropskou směrnici o povinnosti mít zásoby minimálně na 90 dnů. Zároveň budeme i nadále platit 50 milionů korun ročně za prázdnou nádrž v Meru (nádrž státního správce ropovodů v Nelahozevsi na Mělnicku)," řekl dnes předseda Správy státních pohonných hmot Pavel Švagr.

Správa navrhovala buď nákup 80 tisíc tun takzvané sladké ropy, nebo 50 000 metrů krychlových nafty a 26 tisíc metrů krychlových benzinu. Obě varianty měly navýšit tuzemské zásoby o necelé čtyři dny. Zmíněný druh ropy navíc v zásobách Správy chybí. Švagr preferoval nákup ropy, v případě nakoupení benzinu i nafty by totiž podle něj správa potřebovala od vlády další peníze na jejich skladování.

S návrhem na dokoupení zásob nesouhlasilo ministerstvo financí. V připomínkách resort uvedl, že pokles úrovně nouzových zásob ropy do značné míry odráží specifickou situaci na trhu v roce 2016, která byla způsobena omezením provozu obou rafinérií na českém území. Podle ministerstva se dá se předpokládat, že v letošním roce se průběh zpracování ropy vrátí do normálního stavu. "Navrhujeme tedy případný nákup ropy či ropných produktů prozatím nerealizovat a vyčkat na skutečnost dovozů za rok 2017," uvedlo v podkladech pro vládu ministerstvo.

O možném přikoupení ropy do nouzových zásob se jednalo už v předloňském roce. Mělo jít o 100 tisíc tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Bezpečnostní rada státu ale nákup nepodpořila. Nákup ropy podporoval tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek, podle dřívějších informací s ním naopak nesouhlasil bývalý ministr financí Andrej Babiš.

"ČSSD zkouší dva roky zbytečně utratit miliardu Kč za ropu, kterou nepotřebujeme. Kdyby se něco stalo, potřebujeme naftu a letecký benzin," uvedl dnes na twitteru Babiš.

Správa má na skladování a obměnu ropy a ropných produktů smlouvy se státními společnostmi Mero a Čepro, v jejichž nádržích jsou komodity uloženy. V materiálech pro vládu správa uvádí, že v současnosti udržuje nouzové zásoby ropy a ropných produktů v celkové výši téměř dvě milionů tun.

Z tohoto množství tvoří největší podíl ropa, které je uskladněno milion tun, následuje nafta (přibližně 700.000 tun) a benzin (více než 300 000 tun). SSHR do zásob počítá i zhruba dvoudenní zásobu nafty, kterou ČR postupně převáží zpět ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery