Kandidátky stále vede relativně málo žen. Nejvíce lídryň mají Starostové a ANO | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Kandidátky stále vede relativně málo žen. Nejvíce lídryň mají Starostové a ANO

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Termín pro podání kandidátních listin do letošních voleb do Poslanecké sněmovny v úterý vypršel. Posty krajských lídrů stávajících parlamentních stran obsadili většinou muži.

Do říjnových sněmovních voleb, které se budou konat 20. a 21. října, se přihlásilo 31 politických uskupení, což je o sedm více než při předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013. Jedná se o strany, které oznámily svůj volební účet u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Podobně jako v minulých letech ne všechny strany přihlásily své kandidáty ve všech krajích.

Vítězem by se podle dosavadních předvolebních průzkumů mělo stát hnutí ANO Andreje Babiše. Do Sněmovny by se měly dostat i stávající parlamentní strany ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, ODS a KSČM, které kandidují ve všech 14 krajích.

Zatímco poměry sil se ve Sněmovně letos mohou značně proměnit, kandidátky těchto stran nicméně ukazují, že v porovnáním se situací před čtyřmi lety se jedna věc příliš nezměnila. Jde o zastoupení žen na jednotlivých kandidátních listinách.

Babišovi hrozí až deset let vězení. Dotační podvod řídil vědomě, tvrdí policie

Nejméně krajských lídryň má TOP 09. Ta má přesně jednu, poslankyni Kristýnu Zelienkovou, která vede zlínskou kandidátku.

Starostové a nezávislí, kteří před čtyřmi lety bojovali o voliče na kandidátkách TOP 09 (kde měli dva mužské volební lídry), mají tentokrát pět žen na prvních příčkách kandidátek a nabízí tak voličům nejvíce krajských lídryň. Po rozvázání spolupráce s lidovci však strana nemůže spoléhat na to, že se jí podaří dostat do Sněmovny.

Oproti ostatním stranám vede poměrně dost žen kandidátky hnutí ANO, které první místa nabídlo čtyřem političkám. Mezi ně patří například ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová či její náměstkyně Klára Dostálová, ta však kandiduje jako nestraník.

Zeman jmenuje premiérem vítěze voleb. I přes žádost o Babišovo trestní stíhání

Sociální demokracie, lidovci, komunisté i občanská demokracie nabídli jen po dvou krajských lídryních, kde je několik známých jmen jako Michaela Marksová (ČSSD), Marta Semelová (KSČM) či Jana Černochová (ODS). Ve Středočeském a Olomouckém kraji nicméně nepostavily současné velké parlamentní strany žádnou ženu do čela kandidátek.

Ve volbách mají šanci uspět i další strany jako SPD Tomia Okamury nebo Piráti. Bojovat o hlasy voličů budou také Zelení, Svobodní, Realisté, ODA a další tradiční i nová uskupení.  

 Úřad pro dohled nad hospodařením politiků našel první pochybení, zahájil dvě řízení
Policie požádala sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Je to pokus mě zlikvidovat, říká šéf ANO
Glosa Jany Havligerové: Piráti na vlně populismu

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!