Komentář Martina Čabana: ČSSD přepřahá, ale možná i otáčí | E15.cz

Komentář Martina Čabana: ČSSD přepřahá, ale možná i otáčí

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: čtk

Martin Čaban

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Novému socialistickému trojvládí chybí jasná myšlenka. Jeho architekti nevědí, jak dál.

Zvítězila varianta triumvirát. Je hezké, že se pánové Sobotka, Chovanec a Zaorálek snaží předstírat, že o žádné trojvládí nejde, ale je to marnost. Zatímco ve středu byl volebním lídrem, předsedou strany a premiérem Bohuslav Sobotka, od čtvrtka se tyto funkce, z nichž každá je pro předvolební kampaň velmi důležitá, dělí mezi tři muže. Tito tři mužové, má-li kampaň a její výsledek k něčemu vypadat, budou nuceni spolu na denní bázi komunikovat a koordinovat své kroky a výroky. Jestli tohle není trojvládí, co je?

Budiž, strana se rozhodla, jak se rozhodla. Stále ale čelí dvěma zásadním problémům. Prvním je vnitřní nejistota a trvající boje v regionálních patrech strany, které se mohou ošklivě přelévat do celostátního obrazu.

Řeč je především o rozdělené pražské organizaci, která nevybíravě zametla s ministrem zdravotnictví Ludvíkem, a neméně rozdělené jihočeské organizaci, která trvá na zařazení exhejtmana Zimoly na tamní kandidátku, z níž jej vyškrtlo předsednictvo strany v čele se Sobotkou. Dokud nebudou tyto spory zahlazeny, nemůže být v klidu ani zastupující šéf strany Chovanec, ani volební lídr Zaorálek.

Druhým problémem je, že rozhodnutí o trojjediném vedení volebního boje bylo zjevně aktem zoufalství a jeho architekti nemají žádnou představu, jak s ním dál pracovat. Žádost volebního lídra Zaorálka směrem k novinářům, aby mu dali dva dny, než přijde se svou představou vedení kampaně, je sympaticky upřímná, ale velkou důvěru nebudí. Chybí totiž odpověď na zásadní otázku: v čem je ČSSD bez Bohuslava Sobotky v čele zajímavější a atraktivnější pro voliče než ČSSD se Sobotkou? V celém vystoupení vedoucího trojlístku nepadl ani náznak odpovědi.

Na první pohled jsou patrné dva možné důsledky nového uspořádání. Jedním je mírné rozšíření koaličního potenciálu ČSSD směrem k hnutí ANO. Přes všechna ostrá slova, kerá dosud padla a ještě nepochybně padnou, leze Lubomír Zaorálek Andreji Babišovi na nervy méně než Bohuslav Sobotka. Druhým možným dopadem je alespoň mírné oteplení vztahů s Pražským hradem. Uprostřed vládní krize Miloš Zeman jasně jmenoval Zaorálka jako svého favorita na premiérskou funkci po Sobotkovi. Zaorálka to velmi potěšilo a je pravděpodobné, že jeho vztah k Hradu bude vstřícnější než v případě člověka, na nějž mířila Zemanova nezapomenutelná hůl.

Pokud se tyto dva předpoklady naplní, bude to ovšem pro ČSSD znamenat totální popření všeho, co v posledních měsících minimálně od březnového sjezdu ČSSD představoval Sobotka. Fakticky tedy nepůjde o střídání unaveného vůdce na čele pelotonu, ale o zásadní otočku o 180 stupňů ve dvou důležitých hodnotových postojích. A to je něco, co se bude voličům vysvětlovat výrazně hůř než pouhé přepřahání před cílovou rovinkou.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video