Piráti nemusí z předvolebního autobusu odstraňovat karikaturu Nečasové, rozhodl soud | E15.cz

Piráti nemusí z předvolebního autobusu odstraňovat karikaturu Nečasové, rozhodl soud

ČTK

Share on Facebook Messenger

Advokáti Jany Nečasové (dříve Nagyové) neuspěli s návrhem předběžného opatření, aby Pirátská strana odstranila její karikaturu ze svého předvolebního "vězeňského autobusu". Serveru iRozhlas.cz to dnes řekla místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Miroslava Sixtová. Zamítnutý návrh na předběžné opatření je součástí žaloby, kterou se soud teprve začne zabývat. Pirátům ji zaslal k vyjádření. Strana rozhodnutí o předběžném opatření dosud neobdržela, ale vítá ho.

Nečasová je jedním z pěti cestujících vyobrazených na boku autobusu, který Piráti představili zhruba před dvěma týdny. Karikaturami chtějí poukázat na kauzy svých politických protivníků. Nečasová s odkazem na případ údajného zneužití vojenské rozvědky drží na karikatuře loutku v podobě expremiéra Petra Nečase, za kterého se po vypuknutí aféry vdala. Kresby doprovází slogan "Pusťte nás na ně! Protože my jsme ti hlídací psi."

Předseda Pirátů Ivan Bartoš rozhodnutí uvítal, přestože straně zatím nedorazilo. "Pokud opravdu soud žádost o předběžné opatření zamítl, jsem velmi rád, že svoboda slova v téhle zemi ještě žije. Chvíli jsem se bál, zda si paní Nečasová nepodvolila i zdejší soudy," uvedl v prohlášení. Je rád, že Piráti dál mohou svobodně vyjadřovat, co si o politicích ztvárněných na svém autobusu myslí.

Advokát Nečasové Adam Černý poslal v polovině srpna Pirátům předžalobní výzvu, ve které namítal, že strana použila podobu jeho klientky protiprávně. Zařazením Bartoše s obuškem do kresby navíc podle něj propaguje fyzické násilí proti jeho klientce. Kresba může ohrozit život, zdraví a vážnost Nečasové a způsobit jí tím vážnou újmu, uvedl Černý.

Piráti však nechali uplynout třídenní lhůtu, kterou jim Černý na odstranění kresby dal. "Je to kampaň a každý má v této zemi právo na svobodné vyjádření svých postojů a názorů," sdělil již dříve ČTK Bartoš. Policie a soudy se v souvislosti s Nečasovou zabývají několika případy, v žádné z kauz ale ještě nepadl pravomocný rozsudek.

Piráti s autobusem navštěvují před volbami okresní města. Pomocí karikatur vedle Nečasové usadili šéfa ANO Andreje Babiše kvůli případu Čapího hnízda, premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli kauze OKD, předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska v souvislosti s povolováním hazardních her a exhejtmana Davida Ratha s připomínkou jeho korupční kauzy.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.