Skončí vládní krize? Babiš se sejde se Zemanem v nejbližších dnech | E15.cz

Skončí vládní krize? Babiš se sejde se Zemanem v nejbližších dnech

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vicepremiér Andrej Babiš požádal Pražský hrad o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, uskutečnit by se měla v příštích dnech. Babiš ve středu řekl, že hlavu státu požádá, aby akceptovala dohodu ANO a ČSSD, podle které by ho měl v čele ministerstva financí vystřídat poslanec ANO Ivan Pilný.

Babišovo odvolání z funkce ministra navrhl premiér Bohuslav Sobotka 5. května, zdůvodnil ho podezřeními z daňových úniků a z toho, že Babiš ovlivňoval novináře svých bývalých médií. Zeman návrhu dosud nevyhověl.

Předseda hnutí ANO odmítá na funkci rezignovat, s odvoláním ale již počítá. Po dohodě s ČSSD o svém nástupci považuje vládní krizi za vyřešenou a chce požádat Zemana, aby Sobotkovu návrhu vyhověl.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček neupřesnil, kdy se Zeman vyjádří, jak bude ohledně Babišova odvolání dál postupovat. "Andrej Babiš se již vyjádřil v tom smyslu, že chce požádat o odvolání ke konci května. Časový rámec je tedy zřejmý," napsal v textové zprávě.

Návrh na jmenování Pilného ministrem na Pražský hrad už dorazil, oznámil Sobotka. Zemana vyzval, aby ve věci konal. Prezident se dnes krátce po půlnoci vrátil z návštěvy Číny. Sobotka v úterý řekl, že je třeba, aby prezident ihned po svém návratu návrhům vyhověl, jinak je připraven podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

Andrej Babiš o výběru svého nástupce:

Babiš o výběru svého nástupce

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK, paj

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video