Skončí vládní krize? Babiš se sejde se Zemanem v nejbližších dnech | E15.cz

Skončí vládní krize? Babiš se sejde se Zemanem v nejbližších dnech

ČTK
paj

Vicepremiér Andrej Babiš požádal Pražský hrad o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, uskutečnit by se měla v příštích dnech. Babiš ve středu řekl, že hlavu státu požádá, aby akceptovala dohodu ANO a ČSSD, podle které by ho měl v čele ministerstva financí vystřídat poslanec ANO Ivan Pilný.

Babišovo odvolání z funkce ministra navrhl premiér Bohuslav Sobotka 5. května, zdůvodnil ho podezřeními z daňových úniků a z toho, že Babiš ovlivňoval novináře svých bývalých médií. Zeman návrhu dosud nevyhověl.

Předseda hnutí ANO odmítá na funkci rezignovat, s odvoláním ale již počítá. Po dohodě s ČSSD o svém nástupci považuje vládní krizi za vyřešenou a chce požádat Zemana, aby Sobotkovu návrhu vyhověl.

Sobotka doručil návrh na jmenování Pilného Hradu, čeká se na Zemana

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček neupřesnil, kdy se Zeman vyjádří, jak bude ohledně Babišova odvolání dál postupovat. "Andrej Babiš se již vyjádřil v tom smyslu, že chce požádat o odvolání ke konci května. Časový rámec je tedy zřejmý," napsal v textové zprávě.

Návrh na jmenování Pilného ministrem na Pražský hrad už dorazil, oznámil Sobotka. Zemana vyzval, aby ve věci konal. Prezident se dnes krátce po půlnoci vrátil z návštěvy Číny. Sobotka v úterý řekl, že je třeba, aby prezident ihned po svém návratu návrhům vyhověl, jinak je připraven podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

Andrej Babiš o výběru svého nástupce:

1080p 720p 480p 360p 240p
Babiš o výběru svého nástupce

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK, paj
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!