Většina stran neví, jakého kandidáta pošle do boje o Hrad. Jasno bude po volbách | E15.cz

Většina stran neví, jakého kandidáta pošle do boje o Hrad. Jasno bude po volbách

Většina stran neví, jakého kandidáta pošle do boje o Hrad. Jasno bude po volbách
Pražský hrad
• 
ZDROJ: profimedia

Pavel Otto

Prezidentské volby se začnou řešit až po volbách do Poslanecké sněmovny. Na zvážení, zda postaví vlastní kandidáty, budou mít strany necelé tři týdny.

Strany se letos do prezidentských voleb nehrnou. Zatímco v roce 2013 měly vlastní kandidáty ČSSD, ODS, KDU-ČSL nebo TOP 09, jejíž tehdejší předseda Karel Schwarzenberg se probojoval do druhého kola, nyní se žádní uchazeči o Hrad v partajních dresech nerýsují. Politická uskupení čekají, jak dopadnou v nadcházejícím souboji o Poslaneckou sněmovnu. Většina s největší pravděpodobností nikoho nepostaví. Čas na výběr adeptů je do 7. listopadu.

„Ideální by byl náš kandidát, o němž bychom věděli, že je nám programově blízký. Snažili jsme se oslovit některé osobnosti, ale bohužel jsme je nepřesvědčili,“ uvedl volební lídr socialistů Lubomír Zaorálek.

Další potvrzený kandidát na prezidenta: Kulhánka do boje poslaly podpisy poslanců

Pověřený předseda strany Milan Chovanec se netají sympatiemi k současnému prezidentovi. „Pokud by se na tom shodla členská základna a Miloš Zeman by o podporu sociální demokracie stál, tak ji nevylučuji. Možná je ale i varianta, že vlastního kandidáta nepostavíme a ani nikoho nepodpoříme,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 s tím, že by voličům nikoho nedoporučoval. „Lidé si dovedou vybrat sami,“ podotkl.

Kulhánek má poslaneckou podporu pro svou kandidaturu
Mezi účastníky lednových prezidentských voleb se zařadí i bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek. K dispozici má 23 podpisů poslanců. Podpořit jej měli poslanci z pěti až šesti stran. Kulhánek už minulý týden kandidaturu oznámil na ministerstvu vnitra. K dispozici má také 35 tisíc podpisů voličů. V kampani chce objíždět především továrny, chystá billboardovou kampaň. Počítá s rozpočtem v rozsahu asi šesti nebo sedmi milionů korun, celou kampaň zaplatí miliardář a předseda obnovené ODA Pavel Sehnal.

ČSSD minule podpořila Zemana až ve druhém kole, protože do prvního nasadila Jiřího Dienstbiera, který skončil na čtvrtém místě.

Vedení Lidového domu se zatím rozchází v názoru na uspořádání vnitrostranického referenda. „Nemám dobrou zkušenost s referendy, je to takové přenášení odpovědnosti na jiné,“ poznamenal Zaorálek.

Zeman je kolaborant a měli by ho soudit za velezradu, říká Štětina

Jasno o kandidátovi nemá ani ANO, o jehož podporu Zeman usiluje. „Budeme to řešit až po volbách do sněmovny. Nechme našim členům možnost se vyjádřit a uvidíme, jak to dopadne,“ uvedl lídr hnutí Andrej Babiš.

Podobně reagoval i šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Poradíme se po volbách. Je dost možné, že nikoho nepodpoříme,“ konstatoval. Možnou nominaci Petra Pitharta nebo Zuzany Roithové označil za uzavřenou kapitolu.


Kompletní a aktuální přehled prezidentských kandidátů najdete zde >>>


„Naši strategii, zda někoho postavíme nebo podpoříme, řekneme až po volbách. Cílem ale opravdu není, abychom si udělali čárku, že jsme postavili kandidáta. Cílem je, abychom měli důstojnou hlavu státu,“ konstatoval předseda opoziční ODS Petr Fiala. Nasazení vlastního adepta prakticky vyloučila TOP 09, protože není v jejích silách vést dvě kampaně najednou.

Buď premiérské křeslo, nebo opozice? Chovanec: Otázka premiéra není pro ČSSD zásadní

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!