Více pravomocí pro ministerstvo zemědělství, vyzývá ministr Jurečka | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Více pravomocí pro ministerstvo zemědělství, vyzývá ministr Jurečka

ČTK

Starost o střední zemědělské školy by mělo od krajů převzít ministerstvo zemědělství. Na diskusi s veřejností na Zemi Živitelce to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministr by si také přál, aby se pod jeho resortem sjednotily kompetence v oblasti ochrany půdy a vod, o které se v současnosti musí dělit s ministerstvem životního prostředí.

Kraje jsou zřizovatelem středních zemědělských škol ood roku 2001. Tato situace ale není podle Jurečky příliš šťastná. Kraje mají podle něj problém s financováním těchto škol a jeho úřad nemůže zasahovat do učebních plánů, aby lépe podpořil návaznost na zemědělskou praxi.

Například v Přerově byly podle Jurečky zastaralé pomůcky už když tam před 20 lety studoval, a ty se od té doby nezměnily. Resort tak podle ministra alespoň přerozděluje mezi 30 vytipovaných škol 50 milionů korun ročně na vybavení.

Lepší by podle Jurečky bylo, aby se o střední zemědělské školy staral jeho resort. Ministr ale v krajích nevidí vůli vzdát se této kompetence.

Lidovci lákají voliče na dostupné obecní byty. Učitelům navíc slibují platy přes 40 tisíc

Jurečka by si také přál, aby ministerstvo zemědělství získalo kompetence v oblasti ochrany půdního fondu, o které se v současnosti dělí s resortem životního prostředí. Pod zemědělstvím by se měla podle Jurečky sjednotit také problematika vody. Nynější stav, kdy se ministerstvo životního prostředí stará o podzemní vodu, zatímco zemědělský úřad o vodou povrchovou, není podle ministra správný.

Že by měla například voda spadat pod jeden resort, už několik let mluví i Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR.

Glosa Martina Čabana: Zemanova příležitost mlčet

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!