Za úniky ze spisů rozhodně nestojí žalobci, tvrdí nejvyšší státní zástupce Zeman | e15.cz
M A

Parlamentní volby 2017

Za úniky ze spisů rozhodně nestojí žalobci, tvrdí nejvyšší státní zástupce Zeman

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vyloučil, že by za úniky z trestních spisů byli odpovědní žalobci. Novinářům po svém vystoupení před vyšetřovací komisí k únikům informací z vyšetřovacích spisů řekl, že státní zástupci na prozrazení informací nemají zájem. Během jednání komise neúspěšně namítal podjatost jejího šéfa Martina Plíška (TOP 09), zdůvodnil ji jeho slovy o možných opatřeních vůči státnímu zastupitelství.

Zeman novinářům řekl, že komisi seznámil s tím, jaká má státní zastupitelství opatření proti úniku informací. "Jsou velice striktní, mohu vyloučit, že by docházelo k únikům," uvedl. Členy komise vybízel, aby pátrali spíš po motivu lidí, kteří za úniky stojí, řekl. "Je nutné hledat, komu únik prospěje," dodal.

Zveřejnění informací ze spisu často může sloužit i ke snaze diskreditovat orgány činné v trestním řízení tím, že nejsou schopné informace utajit, poznamenal Zeman. "Ponechám na vaší laskavé úvaze, odkud mohou informace unikat," řekl. Upozornil na to, že k únikům dochází většinou až od okamžiku zahájení trestního stíhání, kdy se o věci dozví více lidí.

Před novináři Zeman také kritizoval šéfa vyšetřovací komise Plíška. "Opakovaně se vyjadřoval v tom směru, že bude nutné přijmout nějaké opatření směrem ke státnímu zastupitelství, zesílit zřejmě parlamentní kontrolu, tedy do určité míry zavést politickou kontrolu," vysvětlil důvody, proč namítal Plíškovu podjatost. S námitkou však neuspěl.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery