Zeman: Sociální demokracii jsem dlouhodobě upozorňoval, že se Sobotkou nemůže vyhrát | E15.cz

Zeman: Sociální demokracii jsem dlouhodobě upozorňoval, že se Sobotkou nemůže vyhrát

paj

Prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády vítěze voleb Andreje Babiše, chce se s ním setkat v pondělí. Řekl to v rozhovoru se serverem Blesk.cz. „Když jmenuji premiéra,  a tím bude Babiš, budu dbát na to, aby byla vysoká pravděpodobnost nebo jistota, že jeho vláda získá důvěru,“ uvedl Zeman.

"Jednou z Jaroslavem Faltýnkem preferovaných variant je obnovení stávající vládní koalice. Nemůžeme vyloučit ani variantu s Občanskou demokratickou stranu. Já upřímně, i při té tragédii sedmi procent, bych velmi rád viděl sociální demokracii ve vládě. To ale závisí především na vítězi voleb a v druhé řadě na ČSSD samotné, zda bude hrát uraženou, nebo jednat pragmaticky," uvedl dále Zeman.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD
Kdo bude ochoten vládnout s Babišem?
Zeman také uvedl, že by považoval za logické, aby se do vlády zapojili Piráti. Podle něj by to byl přínos, protože tato strana má odbornost v oblasti digitalizace. Piráti sice před volbami uváděli, že chtějí zůstat v opozici, podle Zemana ale z opozice nelze prosadit téměř nic. Prezident také řekl, že by osobní antipatie vůči Babišovi neměly stát v cestě snaze o zdokonalení Česka.

Zeman v rozhovoru odmítl označování Babiše za populistu. Podle něj je předseda ANO politický pragmatik a Zeman s ním v mnoha oblastech souhlasí.

Brabec: ANO by kromě financí rádo získalo i rezorty vnitra, zdravotnictví a sociálních věcí

Vyjádřil se i k tomu, co považuje za hlavní faktor pro úspěch politické strany ve volbách - je to osobnost jejího předsedy, dodal prezident. Vyzdvihl přitom Andreje Babiše, Tomia Okamuru a Ivana Bartoše.

Kritizoval však premiéra a bývalého předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. „Dlouhodobě jsem upozorňoval sociální demokracii, že s tímto lídrem nemůže vyhrát volby,“ řekl prezident. „Myslím si, že v Česku by vždy měla existovat silná pravicová a levicová strana," dodal.

Mohl to být větší úspěch, čeká nás opozice, říká Klaus mladší
Online: Zeman by rád viděl ČSSD ve vládě. Ta ale ANO sdělila, že je připravena jít do opozice
Jak se baví chudí Američané z maringotek: nahá těla, tetování, skákání do bláta
„Vrátit se, kde jsme byli za Masaryka." Babiš sní o první republice, ta za špičkou Evropy zaostávala

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: paj
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!