Al-Káida z Jemenu se přihlásila k útoku na Charlie Hebdo

Při střelbě v Paříži zemřelo 12 lidí

Při střelbě v Paříži zemřelo 12 lidí Zdroj: CTK

K atentátům na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo se oficiálně přihlásila teroristická organizace Al-Káida z Arabského poloostrova (AQAP). Dva útočníci před týdnem zabili 12 lidí, z nichž většina byli členové redakce. Před smrtí se teroristé sami přihlásili k tomu, že je vyslala AQAP.

Dnes se na internetu objevilo video, na němž jeden z vůdců této nejobávanější z buněk Al-Káidy Násir bin Alí Anasí potvrzuje, že atentátníky vyslala jeho organizace. „Ty hrdiny jsme najali my, abychom pomstili Proroka. Útok jsme naplánovali a oni jej vykonali,“ sděluje Anasí. Pohrozil dalšími „tragédiemi a útoky“, protože Francie podle něj patří k „satanově straně“.

Anasí citoval ve svém jedenáctiminutovém proslovu bývalého vůdce sítě Al-Káida Usámu bin Ládina: „Jestliže nemá nikdo omezovat svobodu vašich slov, pak se musí vaše srdce otevřít svobodě našich činů.“

Anasí také tvrdí, že s atentátníky útok připravil bývalý vůdce AQAP Anwar al-Awlaki, který do Jemenu přesídlil z USA. O život přišel při jednom z útoků amerického bezpilotního letadla v roce 2011.

Útočníci měli výcvik z Jemenu

Atentátníky byli francouzští bratři Chérif a Said Kouachiové, kteří prošli výcvikem v Jemenu. Televizní stanice CBS dnes oznámila, že Said se v roce 2011 vrátil z Jemenu s 20 tisíci dolary (482 tisíc korun), z nichž měla být pařížská operace financována.

Charlie Hebdo dnes vyšel v mimořádném vydání tří milionů výtisků a pro velký zájem mají být prý další dva miliony dotištěny.

Nejtvrdší odnož Al-Káidy

Ve Spojených státech je AQAP považována na nejnebezpečnější odnož Al-Káidy. Organizace se zaměřuje na západní cíle. Vydává časopis Inspire, v němž se koncem prosince objevila instrukce, jak vyrobit z běžně dostupného materiálu bombu, s níž se dá projít běžnými letištními kontrolami. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti proto nařídilo zpřísnit prohlídky na letištích.

V roce 2009 AQAP vyslala atentátníka s výbušninami ve spodním prádle do letadla do Detroitu. Výbušniny začaly jen hořet a cestující atentátníka zneškodnili. Hlavní pyrotechnik AQAP se ale podle Washingtonu stále věnuje vývoji explozivních látek, které lze dostat přes detektory na paluby letadel.

Přehled opatření, která po teroru v Paříži chystají evropské země
Evropská unie

Unijní ministři vnitra chtějí urychlit výměnu dat o cestujících v letadlech. Plán, který dosud narážel na odpor Evropského parlamentu, počítá s tím, že aerolinky budou ukládat údaje o rezervacích a letech lidí cestujících do Evropské unie i mimo evropský blok. Data pak budou k dispozici bezpečnostním úřadům.
Česká republika

Bezpečnostní informační služba (BIS) by podle premiéra Bohuslava Sobotky měla po sérii rozpočtových škrtů opět posílit své kapacity a přijmout nové pracovníky. Spolupráce bezpečnostních složek v tutou chvíli prý ale funguje.
Německo

Ministr spravedlnosti Heiko Maas chce ještě tento měsíc předložit návrhy na zpřísnění bezpečnostních zákonů. Už jen záměr přihlásit se do výcvikového tábora teroristů by měl být trestným činem, stejně jako financování terorismu. Úřady chtějí vycestování radikálů do oblastí bojů, jako jsou Sýrie či Irák, zabránit odebráním osobních dokladů.
Velká Británie

Premiér David Cameron již hovořil o posílení pravomocí tajných služeb. Ty by nově mohly získat přístup i do komunikačních programů, jakým je například populární aplikace Whatsapp. Londýn také předpokládá zpřísnění protiteroristického zákona. Například učitelé by měli povinnost hlásit radikální sklony svých studentů.
Španělsko

Španělsko po železničních útocích v roce 2004, které si vyžádaly 191 mrtvých, rázně vystupňovalo boj proti radikálnímu islámu. V roce 2010 pak vláda odsouhlasila tajný plán, který měl zabránit verbování teroristů a zavést při příjezdu do země pečlivější kontroly. Ministr vnitra Jorge Fernández Díaz chce v pátek kabinetu předložit nový protiteroristický plán.
Belgie

Vláda zpracovala vícero návrhů, o kterých chce v pátek jednat. Patří k nim mimo jiné nasazení armády, která by ochránila vybraná místa či zařízení. Rozšířeny by měly být i možnosti telefonního odposlechu podezřelých či ochrany před vracejícími se bojovníky ze Sýrie nebo Iráku.
Nizozemsko

Prozatím země nechystá žádná nová opatření. Ministr spravedlnosti Ivo Opstelten nicméně doufá, že parlament schválí protiteroristický balíček, který byl předložen již loni v srpnu. Jeho součástí je zákaz vstupu do země možným džihádistům nebo odebrání nizozemské státní příslušnosti těm lidem, kteří se po boku teroristických skupin zapojili do bojů.
Norsko

Okolo redakcí, jako je například veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost NRK, byla zvýšena bezpečnostní opatření. Policisté před budovou parlamentu nově nosí automatické zbraně místo dosavadních pistolí. Policie také může islamistům odebrat cestovní doklady.
Itálie

V této jihoevropské zemi by měl být zřízen zvláštní protiteroristický úřad podle vzoru státního zastupitelství zabývajícího se činností mafie. Podezřelým z terorismu, kteří chtějí opustit zemi, by mělo být možné odebrat pasy. Policie by také měla získat větší pravomoci, aby mohla zablokovat internetové stránky s teroristickou propagandou. Na řadě citlivých míst byla po útocích v Paříži zvýšena bezpečnostní opatření, týká se to například Kolosea nebo Svatopetrského náměstí ve Vatikánu.
Rakousko

Vídeň plánuje bezpečnostní ofenzivu proti terorismu. Ministerstvo vnitra chce vynaložit stovky milionů eur na lepší výzbroj pro speciální jednotky a policisty. Vládní koalice už na podzim připravila zákon, který má zastavit odchod radikálů do bojových oblastí. Ti lidé, kteří mají dvě občanství, o to rakouské při pokusu zapojit se do bojů po boku islamistů přijdou.
Slovensko

V zemi se nechystají žádná dodatečná opatření, Bratislava se cítí bezpečně díky své restriktivní azylové politice. Slovensko poskytuje azyl tak málo žadatelům, jako takřka žádná jiná země v Evropské unii.
Maďarsko

Ani Maďarsko neplánuje žádné nové kroky. Přistěhovalectví nestojí za zmínku a v zemi neexistují žádné velké muslimské skupiny.
Rumunsko

Rumunská vláda chce prosadit novelu zákona o dohledu nad mobilními telefony a internetem. V zemi již od roku 2012 platil zákon, který měl mezi obyvateli přezdívku Velký bratr, loni na podzim ho ale ústavní soud smetl s tím, že není plně zajištěna ochrana před zneužitím dat.
Pobaltí

V Estonsku, Litvě a Lotyšsku nehlásí bezpečnostní úřady žádné zvýšené nebezpečí terorismu. Na rozdíl od západních zemí EU tam není islám nijak zvlášť rozšířený kulturní fenomén.