Albrightová: Úspěch listopadu 1989 záležel na statisících občanů | E15.cz

Albrightová: Úspěch listopadu 1989 záležel na statisících občanů

Madeleine Albrightová
Madeleine Albrightová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sametová revoluce umožnila příchod demokracie, ale nemohla zaručit její úspěch. Ten záležel na statisících občanů celého politického spektra, z nichž nejvýraznější byl Václav Havel. Na zahájení koncertu k 25. výročí 17. listopadu 1989 to ve washingtonské Národní katedrále prohlásila bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová.

„Od začátku byl mezi davy jeden výrazný a vedoucí hlas,“ nechala se v pondělí večer místního času slyšet česká rodačka Albrightová. Havel podle ní vždy lidi inspiroval, aby si zvolili čestnou cestu. Připomněla přitom těžká rozhodnutí, která musel učinit jako disident za komunismu, nebo jeho jasnou podporu lidských práv v době, kdy byl prezidentem.

Od začátku byl mezi davy jeden výrazný a vedoucí hlas

Po skončení koncertu Albrightová českým novinářům odpovídala mimo jiné na otázky, jestli se podpora lidských práv ze strany České republiky v poslední době nesnížila. „Myslím, že je velmi těžké se vyrovnat Václavu Havlovi,“ uvedla s tím, že se ale nechce vměšovat do české politiky. Poznamenala také, že podpora lidských práv je nutná a měla by patřit k základům zahraniční politiky.

Američany v poslední době znejistěly některé komentáře českých představitelů, které zpochybňovaly Havlovo pojetí zahraniční politiky nebo lidských práv. Přestože přinejmenším o neformálních dotazech či stížnostech na toto téma od amerických činitelů hovoří členové české vlády i spolupracovníci Sobotky, český premiér novinářům řekl, že nic takového nezaznamenal.

Sobotka: Nevidím praktický příklad odklonu od Havla

„Víte, já přemýšlím, v čem by ten praktický odklon od Havla měl spočívat,“ uvedl s tím, že nevidí žádný takový praktický příklad. „To, že pan prezident něco řekne, neznamená, že se Česká republika odklání od podpory lidských práv,“ poznamenal pak ke slovům Miloše Zemana, který při nedávné návštěvě Číny řekl, že nepřijel poučovat o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost.

Bývalá americká ministryně zahraničí před koncertem také zavzpomínala na pocity, jaké zažívala, když před 25 lety viděla v televizi davy lidí protestujících na Václavském náměstí v Praze. I když jí od Československa odděloval oceán, cítila se prý součástí davu v Praze. „Zvonil konec komunismu a začátek svobody,“ poznamenala také.

Zvuk klíčů, zvuk svobody

Na zvonění v listopadových dnech vzpomínal i premiér Sobotka, který při příchodu na pódium zacinkal klíči. „Právě tento zvuk klíčů je pro mě hlas svobody. Je to pro mě hlas občanů, kteří se vzepřeli totalitě,“ řekl více než 2000 posluchačům ve washingtonské katedrále.

Těm Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka předvedla Smetanovu Vltavu a Dvořákovu Novosvětskou. V publiku byli vedle Sobotky a Albrightové například šéf Sněmovny Jan Hamáček, vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek nebo vdova po Václavu Havlovi Dagmar.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video