Amazon kupuje hipsterský řetězec Whole Foods, zaplatí stovky miliard korun | E15.cz

Amazon kupuje hipsterský řetězec Whole Foods, zaplatí stovky miliard korun

ČTK
al

Největší světový internetový prodejce Amazon se dohodl na převzetí řetězce obchodů s potravinami Whole Foods Market, zaplatí za něj zhruba 13,7 miliardy dolarů (asi 322 miliard korun). 

Dohoda představuje největší akvizici v historii Amazonu. Očekává se, že transakce bude dokončena ve druhé polovině letošního roku. V reakci na zprávu začaly na burze výrazně klesat akcie maloobchodních řetězců, jako jsou Wal-Mart, Kroger a další. Například akcie řetězce Target padají o jedenáct procent, Wal-Mart jde dolů o 5 procent. 

Amazon zaplatí za každou akcii společnosti Whole Foods 42 dolarů v hotovosti. Kupní cena tak zahrnuje prémii 27 procent ke čtvrteční závěrečné hodnotě akcií na burze. Obchodování s akciemi firmy Whole Foods bylo v důsledku dohody pozastaveno. 

"Je to transformační dohoda, a to nejen pro maloobchod s potravinami, ale pro maloobchod jako celek," uvedl analytik Charlie O'Shea ze společnosti Moody's Investors Service. "Amazonu to poskytuje skutečný opěrný bod na trhu s potravinami, o což dlouhou dobu usilovali," upozornil Neil Saunders z firmy GlobalData Retail.

Očekává se, že převzetí bude dokončeno ve druhé polovině letošního roku. Transakci nicméně ještě musejí schválit akcionáři společnosti Whole Foods a regulační úřady. 

Trh s elektronikou má novou jedničku, Datart se spojí s majitelem obchodů Euronics a Kasa.cz

Společnost Whole Foods bude své obchody nadále provozovat pod svou značkou. Generálním ředitelem řetězce zůstane jeho spoluzakladatel John Mackey. "Miliony lidí milují Whole Foods Market, protože nabízí nejlepší přírodní a organické potraviny a dělá ze zdravé výživy zábavu," uvedl zakladatel a generální ředitel Amazonu

Whole Foods, která byla založena v roce 1980 v Texasu, se soustředí na kvalitnější a tím pádem i draží potraviny. Podle posledních dostupných údajů provozuje 461 obchodů s potravinami, z toho 440 ve Spojených státech, 12 v Kanadě a devět v Británii. Společnost má přibližně 90 tisíc zaměstnanců, konkurenční Wal-Mart jich má 1,5 milionů. 

Autor: ČTK, al
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!