Američané chtějí zatknout členy Erdoganovy ochranky

Podpis dohody o výstavbě plynovodu mezi Ruskem a Tureckem

Podpis dohody o výstavbě plynovodu mezi Ruskem a Tureckem Zdroj: Reuters

Turecko
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Je to na vás. Prezident EU Donald Tusk (vpravo) v Ankaře řekl, že účinné opatření má vybrat Turecko. Zdůraznil však, že Evropa je pro mechanismus, který umožní rychlé a masivní vracení běženců do Turecka. Na snímku je s tureckým prezidentem Erdoganem.
NEZAPOMENOU. Takhle to vypadalo, když demonstranti před tureckým konzulátem v kalifornském Los Angeles připomínali 102. výročí arménské genocidy v Osmanské říši.
Smutek v Istanbulu
7
Fotogalerie

Americké úřady vydaly zatykače na 12 členů ochranky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a dvě další osoby kvůli násilnostem při demonstraci během Erdoganovy návštěvy Washingtonu.

Šéf washingtonské policie podle tiskových agentur označil zásah turecké ochranky za "brutální útok proti pokojným demonstrantům". Policie ve středu v souvislosti s květnovým incidentem zadržela dva muže.

Zatykače souvisejí s násilným zásahem proti demonstrantům před washingtonskou rezidencí tureckého velvyslance, kam přišli proti Erdoganovi protestovat turečtí Kurdové. Podle policie proti nim ochranka tureckého prezidenta a další členové Erdoganova doprovodu zasáhli tak brutálně, že bylo zraněno 11 osob. Dva lidé včetně jednoho z protestujících již byli obviněni dříve, další dva muže zadržela americká policie ve středu. Není však jasné, zda patří k Erdoganovu doprovodu či jsou z řad demonstrantů.



Incident vyvolal diplomatickou rozepři mezi oběma spojeneckými zeměmi, neboť Ankara si stěžovala na zásah americké policie, který označila za "agresivní a neprofesionální". Turecko z vyvolání násilí při demonstraci obvinilo účastníky protestu, kteří jsou podle tureckých úřadů napojeni na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK).