Americký Senát neodvrátil platební neschopnost. Vláda nemá na běžný provoz

Dolary (ilustrační foto)

Dolary (ilustrační foto) Zdroj: Pixabay.com

ČTK

Americký Senát se navzdory horečným vyjednáváním nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu, která tak nyní nemá k dispozici peníze na financování běžného provozu. To zřejmě povede k přechodnému uzavření části vládních úřadů, nezbytné vládní aktivity by ale měly dál fungovat. Republikáni a demokraté se za tento stav teď obviňují navzájem.

Dohoda o dočasném rozpočtu neprošla Kongresem ani přesto, že obě jeho komory nyní ovládají republikáni. Sněmovna reprezentantů sice tento týden nové rozpočtové provizorium k financování vládních úřadů do 16. února schválila, v Senátu však opatření narazilo na odpor demokratů, jejichž hlasy republikáni potřebují. Federální vláda se tak úderem půlnoci washingtonského času (v sobotu v 6:00 SEČ) ocitla bez peněz, a to v den, kdy prezident Donald Trump slaví rok od uvedení do úřadu.

Naposledy podobná situace nastala v říjnu 2013, kdy byla vláda bez peněz na financování běžného provozu 16 dnů. Podobné rozpočtové krize v minulosti americké ekonomice žádnou větší trvalou újmu sice nezpůsobily, mohou ale vyvolat znepokojení na finančních trzích.

V Senátu pokračovaly bouřlivé diskuse do pozdních nočních hodin, ani vyjednávání šéfa senátních demokratů Chucka Schumera a šéfa republikánské většiny Mitche McConnella za zavřenými dveřmi ale žádný průlom nepřineslo. Pro rozpočet nakonec ruku zvedlo jen 50 senátorů, přičemž pro jeho přijetí bylo třeba nejméně 60 hlasů. K demokratům se při hlasování přidali i čtyři republikánští senátoři.

Vzápětí se obě strany začaly obviňovat z toho, kdo za vzniklou situaci může. Bílý dům viní z krachu jednání demokraty. "Demokraty zajímají ilegální imigranti víc než naše armáda a bezpečnost na jižní hranici. Mohli se s námi snadno dohodnout, ale místo toho se rozhodli vsadit na zastavení financí," uvedl na Twitteru prezident Trump.

"Dnes večer upřednostnili politiku před národní bezpečností, rodinami příslušníků armády, zranitelnými dětmi a schopností naší země sloužit všem Američanům," uvedla Trumpova tisková mluvčí Sarah Sandersová. Podle ní se demokraté v Senátu zachovali jako "břídilové" a ne jako zákonodárci.

Šéf senátních demokratů Schumer vidí naopak chybu na straně republikánů a prezidenta Trumpa, který podle něj nebyl schopen republikány přesvědčit, aby zvedli ruku pro kompromis.

Demokraté schválení dočasného rozpočtu podmiňují ochranou přistěhovalců, kteří do země přišli bez dokladů jako děti, což republikáni nechtějí připustit bez souhlasu se zdí na hranicích s Mexikem a dalšími výdaji na bezpečnost. Prezident Trump naopak podmínil další jednání o migraci tím, že demokraté odblokují peníze pro vládu.

Nyní se hovoří o tom, že Senát by mohl finance uvolnit prozatím tak, že schválí rozpočet nikoli do 16. února, ale jen do 8. února. Zda a kdy by se o tomto návrhu mohlo hlasovat, prozatím není jasné, uvedla agentura AP.

Za normálních okolností mělo být financování vlády zajištěno zákonem už na počátku tohoto fiskálního roku, tedy loni v říjnu. Kongresmani se ale nedokázali dohodnout a situaci už třikrát řešili schválením krátkodobého provizoria. To prozatím poslední tedy vypršelo v pátek o půlnoci místního času.

Dopady na fungování státu

Omezený přísun peněz se chodu země citelněji dotkne zřejmě až po víkendu. Na nucenou dovolenou by musely nastoupit statisíce státních zaměstnanců, což by znamenalo například to, že se mohou uzavřít některé památky, muzea a parky. V roce 2013 se kvůli tomu nemohli turisté dva týdny dostat například na prohlídku sochy Svobody či do národních parků Grand Canyon a Mount Rushmore.

Ministr obrany James Mattis předem avizoval, že volno by si musela vzít až polovina pracovníků v jeho resortu. To by zpomalilo či pozastavilo například výcvik nebo výzvědné operace. Až o polovinu zaměstnanců by dočasně přišlo i ministerstvo financí, zdravotnictví či dopravy. Ještě více lidí by museli postrádat na ministerstvech životního prostředí, školství či obchodu. Znamenalo by to například to, že značná část úřadů radikálně omezí či zruší úřední dobu, takže vyřizování administrativy včetně vydávání víz či pasů se zpomalí.

Zachovány naopak zůstanou všechny vládou financované činnosti nezbytně nutné pro běžný chod státu a pro ochranu lidí a majetku. Jde například o zajištění akutní zdravotní péče, národní bezpečnosti či pomoci obětem katastrof. Téměř beze změny by měly fungovat i poštovní služby, věznice, daňové úřady, řízení letového provozu či výroba elektřiny.